500 plus w formie bonu, a nie w gotówce? Prezes ZUS zabrała głos

Prezes ZUS Gertruda Uścińska w rozmowie z Money.pl zapowiedziała, że sposób funkcjonowania bonu turystycznego może zostać wykorzystowany przy wypłacaniu innnych świadczeń. "Pracujemy nad tym, monitoring bonu turystycznego zostanie wykorzystany" - stwierdziła.

Wprowadzony w lipcu bieżącego roku bon turystyczny wyróżnia się na tle innych świadczeń. Będzie miał on formę elektroniczną, nad czym pracuje obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Za pomocą bonu będzie można opłacić konkretne usługi m.in. pobyt w hotelu, pensjonacie czy podczas kolonii bądź obozów dla dzieci. Dzięki temu rząd ma pewność, że pieniądze zostaną wykorzystane na wypoczynek dzieci. 

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

500 plus w formie bonu? "Mamy zamiar wykorzystać to w innych świadczeniach"

Nowatorskie rozwiązanie dotyczące bonu turystycznego wywołało dyskusję dotyczącą kształtu świadczenia 500 plus. Obecnie co miesiąc rodzice otrzymują na podane konto kwotę w wysokości 500 zł. Nie wiadomo jednak na, co przeznaczane są środki. Przygotowanie elektronicznej formy bonu turystycznego pozwala wykorzystać podobny proces również przy innych świadczeniach. 

To jest wielki, nowy proces, który dokonał się w ramach działań wymuszonych przez COVID-19. Ten kierunek mamy zamiar wykorzystać w szerokim zastosowaniu do naszych działań [...]  Możemy patrzeć także z punktu widzenia innych świadczeń realizowanych przez państwo. Pracujemy nad tym, monitoring bonu turystycznego zostanie wykorzystany.

- powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w programie "Money. To się liczy", dodając, że wkrótce rozpoczną się rozmowy dotyczące szczegółów tych zmian. 

500 plus być może w formie bonu. Wnioski o świadczenia tylko elektronicznie

Szefowa ZUS zauważała, że wprowadzenie w ostatnich tygodniach rozwiązań technologicznych będzie wzmocnieniem Platformy Usług Elektronicznych. -  Myślę, że będziemy przechodzić w większości na obsługę przez internet - zapowiadziała, dostrzegając, że dzięki takiemu trybowi znacznie przyspiesza się proces weryfikowania wniosków oraz wypłacania środków. 

Obecnie tylko drogą elektroniczną można składać wnioski o dodatek solidarnościowy oraz inne świadczenia wprowadzone w ramach tarczy antykryzysowej. W procesie wnioskowania pomagają pracownicy Zakładu. 

Więcej o: