Dodatek solidarnościowy. Wnioski można składać tylko elektronicznie. Pracownicy ZUS pomogą wysłać wniosek

Już można składać wnioski o dodatek solidarnościowy. Wnioskujący muszą pamiętać, że można to zrobić drogą elektroniczną przy pomocy PUE ZUS. Zakład zaznacza, że osoby niemające dostęu do internetu mogą liczyć na pomoc pracowników ZUS.

Na początku tego tygodnia prezydent RP podpisał ustawę, która wprowadza dodatek solidarnościowy. To najnowsze rządowe rozwiązanie, którego celem jest zminimalizowanie strat poniesionych na skutek kryzysu gospodarczego. Dotychczasowo na największą pomoc mogli liczyć przedsiębiorcy, dodatek zaś skierowany jest do osób bezrobotnych.

Zobacz wideo Koronakryzys może zapoczątkować nową zimną wojnę? Borys: Po pandemii mamy niebezpieczną mieszankę [Studio Biznes odc. 40]

Dodatek solidarnościowy. Kto może z niego skorzystać? 

Dodatek solidarnościowy przysługuje osobom zatrudnionym na umowie o pracę, którym po 15 marca 2020 roku rozwiązano ją. Z tytułu tego świadczenia przez trzy miesiące, w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku, będą one otrzymywać 1,4 tys. zł miesięcznie. Warunkiem uzyskania prawa do dodatku solidarnościowego jest co najmniej 60-dniowy okres podlegania w 2020 roku ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy

Dodatek solidarnościowy. ZUS przypomina: wnioski tylko drogą elektroniczną

W ostatnich tygodniach ZUS postawił na automatyzację procesu wnioskowania. Osoby, które chcą skorzystać z rozwiązań wprowadzonych w ramach tarczy antykryzysowej mogą składać wnioski drogą elektroniczną jedynie za pomocą PUE ZUS. Analogiczna sytuacja dotyczy wniosków o dodatek solidarnościowy.

ZUS zaznacza jednak, że pracownicy Zakładu udzielą wszelkiej pomocy osobom, które będą miały problem z wypełnieniem wniosków online. - Jeżeli ktoś nie ma dostępu do internetu, czy nie korzystał z PUE lub ma inne techniczne problemy czy obawy, może założyć profil na PUE w placówce ZUS. Nasi pracownicy w razie potrzeby pomogą przesłać wniosek elektronicznie, w placówce można też potwierdzić sam profil zaufany, który służy do elektronicznego podpisania wniosku - tłumaczy cytowany przez Interię Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS.

>>> Dowiedz się więcej: Dodatek solidarnościowy. Już można zgłaszać się po trzymiesięczne świadczenie. Wyjaśniamy, jak złożyć wniosek

Decyzja dotycząca przyznania wniosku pojawi się na profil wnioskodawcy w PUE ZUS. W przypadku przyznania dodatku środki zostaną automatycznie przelane na konto zwolnionego pracownika. 

Więcej o: