"Rz": Wysocy urzędnicy Ministerstwa Finansów mogli wyłudzać VAT. Prokuratura wszczęła postępowanie

Wysokiej rangi urzędnicy Ministerstwa Finansów mogli wyłudzać podatek VAT. Funkcjonariusze najprawdopodobniej w sposób nieuprawniony korzystali z procedury "tax free" przeznaczonej dla osób spoza UE robiących np. zakupy na lotniskach. O sprawie pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

Czterej wysokiej rangi urzędnicy Ministerstwa Finansów mogli wyłudzać VAT - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Chodzi o funkcjonariuszy oddelegowanych do pracy na Ukrainę i do Mołdawii, czyli poza granice UE.

Domniemany proceder miał polegać na występowaniu o zwrot podatku VAT na zakupione towary - m.in. elektronikę. Procedura "tax free" jest powszechnie stosowana m.in. na lotniskach, wedle założeń korzystać mogą z niej jednak wyłącznie osoby fizyczne, które nie posiadają stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii.

Na trop sprawy wpadły wewnętrzne służby Ministerstwa Finansów zajmujące się śledzeniem wyłudzeń wśród urzędników. Ze wstępnych ustaleń wynika, że proceder trwał od 2012 roku. Prokuratura wszczęła już postępowanie w sprawie.

Byli urzędnicy Ministerstwa Finansów oskarżani o udział w mafii VAT-owskiej 

Afera związana z rzekomym wyłudzeniem podatku nie jest jedyną, w jaką mają być zaangażowani urzędnicy związani niegdyś z Ministerstwem Finansów. Pod koniec zeszłego roku media informowały, że kilku byłych funkcjonariuszy resortu zostało oskarżonych o udział w mafii VAT-owskiej.

Czytaj też: Dług Skarbu Państwa cały czas rośnie. W miesiąc o ponad 10 mld zł

Wśród oskarżonych znaleźli się m.in. były dyrektor Krajowej Szkoły Skarbowości (KSS) - "kuźni kadr" Krajowej Administracji Skarbowej, były naczelnik jednego z urzędów skarbowych oraz były dyrektor jednego z ministerialnych resortów. Straty miały wynieść 5 mln zł.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że główni oskarżeni w momencie zatrzymania nie sprawowali już stanowisk kierowniczych w resorcie finansów, ani nawet nie byli w nim zatrudnieni.

Zobacz wideo Koronakryzys może zapoczątkować nową zimną wojnę? Borys: Po pandemii mamy niebezpieczną mieszankę [Studio Biznes odc. 40]
Więcej o: