Abonament RTV w górę w 2021 roku. Jakie są nowe stawki? Ile trzeba płacić za radio i telewizor?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2021 roku. Abonament RTV będzie w przyszłym roku wyższy. Jak prezentują się nowe stawki?

Abonament RTV (radiowo-telewizyjny) to obowiązkowa opłata dla wszystkich posiadaczy telewizorów i radioodbiorników. Z obowiązku zwolnione są jednak osoby, które ukończyły 75. rok życia, kombatanci, inwalidzi wojskowi czy cześć emerytów otrzymujących niskie świadczenie emerytalne. Łącznie zwolnienie dotyczy 3,7 mln osób. Choć opłata abonamentu RTV jest formalnie obowiązkowa, to w praktyce jedynie niewielka część osób rozlicza się z posiadania telewizora bądź radia. 

Zobacz wideo Jaki jest pomysł PO na media publiczne?

Abonament RTV idzie w górę w 2021 roku. Tak zadecydował KRRiT

Co roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji decyduje w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

Pod koniec lipca KRRiT podjęła decyzję, aby podwyższyć abonament RTV w 2021 roku.  Zgodnie z rozporządzeniem, miesięczna opłata za używanie radia wzrośnie do 7,50 zł (obecnie 7 zł), a za użytkowanie telewizora albo telewizora i radia do 24,50 zł (obecnie 22,70 zł). Po raz ostatni podwyżka abonamentu została wprowadzona w 2016 roku.

Abonament RTV. Jak będą prezentować się stawki w 2021 roku?

Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich latach, za pobór abonamentu odpowiedzialna będzie Poczta Polska. KRRiT zdecydował się utrzymać 10-procentowe zniżki dla osób, które uiszczą abonament z góry za dłuższy okres. Ma to zachęcić abonentów do opłacania daniny. Nowy dokładny cennik kształtuje się następująco:

Abonament radiofoniczny: (14,60 zł za dwa miesiące, 21,60 zł za trzy miesiące, 42,80 zł za sześć miesięcy, 81,00 zł za rok kalendarzowy).

Abonament radiowo-telewizyjny: (47,50 zł za dwa miesiące, 70,60 zł za trzy miesiące, 139,70 zł za sześć miesięcy, 264,60 zł za rok kalendarzowy).

>>> Sprawdź także: Abonament RTV. Kontrolerzy mogą zapukać do każdego. Jakie grożą kary?

Więcej o: