Włochy przygotowują się do rozpoczęcia roku szkolnego. Trwa przepiłowywanie ławek dla dzieci

Włochy zamierzają rozpocząć rok szkolny we wrześniu. Szkoły muszą przystosować się do reżimu sanitarnego, w tym obowiązku zachowania dystansu społecznego. W wielu placówkach oświatowych ławki szkolne są przepiłowywane.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski zapowiedział, że w planach jest, aby uczniowie wrócili do tradycyjnego modelu uczenia się od 1 września. Plan ten spotkał się ze sporą krytyką, zwłaszcza że w ostatnich dniach obserwujemy wzrost liczby zachorowań. Jak informuje CNN, do rozpoczęcia roku szkolnego w połowie września przygotowują się również we Włoszech, a więc kraju, który był jednym z dwóch największych ognisk pandemii w jej początkowej fazie.

Zobacz wideo

Włochy przygotowują się do rozpoczęcia roku szkolnego. Trwa przepiłowywanie ławek

Włoskie szkoły będą funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarny. Jednym z podstawowych zadań jest zachowanie dystansu społecznego również w czasie lekcji. W tym momencie we Włoszech trwa masowe przystosowanie szkół do nowej rzeczywistości. 

Włoskie Ministerstwo Edukacji ogłosiło na początku lipca ogólnoeuropejski przetarg na trzy miliony jednoosobowych ławek. Do szkół mają zostać dostarczone do 8 września. W wielu placówkach oświatowych zdecydowali się wziąć sprawy w swoje ręce. I to dosłownie. Dyrektorzy decydują się przepiłowywać stare ławki. 

- Moglibyśmy korzystać z innego rodzaju separatorów, dzięki którym dystans społeczny również byłby zachowany, ale najlepszym sposób pozostaje rozdzielenie ławek. To ekstremalne rozwiązanie stosujemy, aby przezwyciężyć największą przeszkodę, jaka stoi przed nami w kwestii przygotowania szkół do rozpoczęcia roku szkolnego - tłumaczył, cytowany przez CNN, Adelfio Cardinale z nauczycielskiego okręgu na Sycylii.

Rozpoczęcie roku szkolnego w Polsce. Co wiemy na ten temat?

W środę odbyła się konferencja prasowa Dariusz Piontkowskiego, podczas której podane zostały wytyczne dla dyrektorów szkół przygotowane w konsultacji z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia. Kluczową informacją jest fakt, szkoły mają wrócić do normalnego funkcjonowania od 1 września.

Nauczyciele oraz uczniowie nie będą zobowiązani do noszenia maseczek w czasie lekcji. Zwiększone zostaną środki ostrożności. Szkolne sale mają być co najmniej raz dziennie wietrzone i dezynfekowane. Uczniowie nie powinni dzielić się swoimi przyborami z innymi. Resort zalecił także wprowadzanie takiej organizacji pracy, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.

Więcej o: