Nowe lotnisko w Polsce oficjalnie otwarte. Do inwestycji dołożyła się fabryka mebli

W sobotę 8 sierpnia w Suwałkach zostało otwarte nowe lokalne lotnisko. Korzystać z niego będą mogły m.in. lekkie samoloty oraz szybowce. Łączny koszt inwestycji to 27 mln zł. Ponad jedną trzecią tej kwoty sfinansowała Fabryka Mebli Forte.

Podczas oficjalnego otwarcia lotniska połączonego z międzynarodowym zlotem przyjaciół lotnictwa i mazur. Na uroczystości zjawili się przedstawiciele lokalnych władz wojewódzkich, ale także szef MEN Dariusz Piontkowski.

Od teraz Suwałki są jeszcze bardziej otwarte na świat. Mam nadzieje, że przyniesie to naszemu miastu same korzyści.

- mówił podczas otwarcia prezydent miasta Czesław Renkiewicz. 

Suwałki. Nowe lokalne lotnisko otwarte. Nie będzie jednak połączeń pasażerskich

Pas startowy w Suwałkach ma 1320 metrów długości i 30 metrów szerokości. Będą mogły z niego korzystać samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, w tym śmigłowce, szybowce, motolotnie, czy niewielkie samoloty o napędzie tłokowym.

O inicjatywie w Suwałkach informowaliśmy we wrześniu 2018 roku. Początkowo miało to być lotnisko regionalne, które obsługiwałoby również regularne połączenia pasażerskie. Ostatecznie stanęło na lotnisku lokalnym, co oznacza, że jest przeznaczone dla ruchu general aviation - czyli prywatnego i komercyjnego, ale nie obsługiwanego przez linie lotnicze. Największym ograniczeniem jest długość pasa startowego, gdyż najmniejsze lotniska regionalne w Polsce mają pasy startowe niemal dwa razy dłuższe (2500 metrów). 

Nowe lotnisko w Suwałkach. Prywatna firma dołożyła 10 mln zł do inwestycji

Koszt inwestycji to 27 mln zł - 6 mln zł zostało przekazane przez samorząd województwa podlaskiego, 11 mln zł pokryło miasto Suwałki, natomiast resztę kwoty, czyli 10 mln zł przekazał  Maciej Formanowicz prezes Fabryk Mebli Forte. Znana firma meblowe zamierza inwestować w tamtej części Polski, W Dubowie Pierwszym spółka wybudowała fabrykę płyt wiórowych, w planach jest budowa fabryki mebli. Ma to być największy zakład meblarski w Europie. 

Zobacz wideo Po co komu lotnisko. Start ciężkiego transportowca z trawy
Więcej o: