Suwałki zaczęły budować lotnisko. Dużą część inwestycji sfinansuje... firma meblarska

Suwalskie lotnisko nie będzie portem regionalnym, a tylko lokalnym. Ale i tak koszt jego budowy okazał się być znacznie wyższy, niż planowało miasto. Producent mebli Forte dorzucił 10 mln zł.

Lotnisko w Suwałkach miało początkowo kosztować 15 mln zł. Po otwarciu ofert w przetargu okazało się jednak, że najtańsza z nich jest aż o 12 mln zł droższa. Zresztą właśnie ten wykonawca przetarg wygrał. Port za 27 mln zł zbuduje konsorcjum firm Atom Construction i Wegarten. Z tego Suwałki z własnego budżetu wyłożyły 11 mln zł, 6 mln zł dorzucił Urząd Marszałkowski. Jedną trzecią potrzebnych pieniędzy przekaże firma Forte - umowę w tej sprawie podpisano z prezesem spółki już rok temu.

Zrzutka na lotnisko

- Koszt inwestycji przekroczył nasze oczekiwania, dlatego dziś, w tym miejscu, chce podziękować Fabrykom Mebli FORTE za mocne wsparcie finansowe, Władzom Województwa Podlaskiego, również za dofinansowanie. Wykonawcom tej inwestycji życzę sprawnej pracy. Mam nadzieję, że to lotnisko będzie dodatkowym atutem naszego regionu, zarówno na płaszczyźnie inwestycyjnej jak i turystycznej, co wpłynie na rozwój Suwałk - mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Budowę zainaugurowano we wtorek 25 września, symbolicznie zrobił to prezydent Renkiewicz, za kierownicą koparko-ładowarki. 

Czytaj też: Projekt CPK zauważyły zachodnie media. Bloomberg: Polska chce być lotniczą bramą do Azji

W ramach inwestycji powstanie pas startowy o długości 1320 metrów i szeroki na 30 metrów. Ma być gotowy do końca czerwca przyszłego roku.To nie jest długi pas - najmniejsze lotniska regionalne w Polsce, takie jak np. w Szczecinie czy Zielonej Górze mają pasy startowe niemal dwa razy dłuższe (2500 metrów). Z tego, który budowany jest w Suwałkach, będą mogły korzystać samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, śmigłowce, szybowce, motolotnie i awionetki. Na razie nie ma co liczyć na połączenia z odległymi lotniskami. Portów regionalnych, które umożliwiają dalsze loty, mamy w Polsce 15.

Główne lotniska (regionalne) w PolsceGłówne lotniska (regionalne) w Polsce graf. Marta Kondrusik/Gazeta.pl

W Suwałkach zbudowana też będzie płyta do zawracania, płyta postojowa i droga kołowania oraz infrastruktura techniczna, nie ma jednak mowy wprost o budynkach takich jak terminal.

Lotnisko lokalne bardziej się opłaca?

Suwałki budowę własnego portu lotniczego planowały od lat. Początkowo miało to być lotnisko regionalne, czyli takie, które obsługuje regularne, rejsowe połączenia pasażerskie. Ostatecznie stanęło na lotnisku lokalnym, przeznaczonym dla ruchu general aviation - czyli prywatnego i komercyjnego, z tym, że nie obsługiwanego przez linie lotnicze.

- Rozpoczynamy budowę lokalnego lotniska. Plany na tę inwestycje klarowały się 12 lat. Pierwotnie miało być to lotnisko regionalne. Na szczęście tak się nie stało, bo nawet większe miasta niż Suwałki nie radzą sobie z utrzymaniem takich lotnisk. Dlatego będzie to lotnisko lokalne, pod potrzeby szczególnie biznesu, ruchu czarterowego, turystycznego, a nie utrzymywania stałych połączeń lotniczych. Zadbaliśmy o to, aby w perspektywie można było to lotnisko rozbudować, ale to sprawa dla kolejnych pokoleń - wyjaśnia prezydent Renkiewicz.

Zobacz także: Będą wielkie pieniądze dla lotniska w Radomiu. Nowy terminal, parking i nawet 10 mln pasażerów rocznie

Firma Forte ma zakład produkcyjny w Suwałkach, w kwietniu tego roku firma otworzyła kolejny - fabrykę płyt wiórowych w podsuwalskim Dubowie. W ramach tej ostatniej inwestycji o łącznej wartości 700 mln zł powstanie też fabryka mebli (piąta w firmie) - ma to być największy tego typu zakład w Europie.

Budimex: Pracowników z Ukrainy wystarczy, jeżeli wszyscy do nas przyjadą. W branży budowlanej brakuje 100 tys. osób