Polski Bon Turystyczny. Czy obiekty mają prawo odmówić przyjęcia płatności bonem?
Z Polskiego Bonu Turystycznego można korzystać od początku sierpnia. By go uzyskać, należy udać się na platformę PUE ZUS. Tam po uzupełnieniu danych kontaktowych, na nasz adres mailowy lub SMS-em otrzymujemy 16-cyfrowy kod, którym można płacić w jednym z ponad 13 tys. obiektów, których listę można sprawdzić pod TYM adresem. 500 zł na wakacje rodzice mogą dostać na każe dziecko do 18. roku życia. Można je wykorzystać tylko na usługi hotelarskie lub turystyczne. Jako że bon jest przypisany do danych pobierającej go osoby, niemożliwa jest wymiana go na gotówkę lub sprzedaż. Polska Organizacja Turystyczna dostała w tej sprawie zgłoszenia i planuje próby sprzedaży bonu zgłaszać do organów ścigania, choć brakuje przepisów, wedle których można ukarać osoby handlującej bonem. Dochodzą też do tego głosu, że niektórzy przedsiębiorcy nie chcą przyjmować bonu.
Przepisy ws. bonu są problematyczne. Ustawa nie przewiduje kar dla beneficjentów bonu, którzy próbują go np. sprzedać. Jedynie usługodawcy mogą zostać ukarani, jeśli przyjmą bon niezgodnie z prawem, za co grozi im grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech.
Czy obiekt może odmówić przyjęcia bonu turystycznego?
Polska Organizacja Turystyczna informuje, że przedsiębiorcy, którzy zgłosili się do programu Polskiego Bonu Turystycznego, wcale nie mają obowiązku honorować takich płatności, podaje Onet. Wynika to z zapisów ustawy, która w art. 8 ust. 1 umożliwia im przyjęcie płatności bonem, ale nie nakłada na nich takiego obowiązku
W celu umożliwienia przyjmowania płatności dokonywanych za pomocą bonu przedsiębiorca turystyczny lub organizacja pożytku publicznego realizujące usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, o których mowa w art. 5 ust. 1, dokonują rejestracji na profilu informacyjnym w systemie teleinformatycznym, o którym mowa w art. 27.
- czytamy w treści ustawy. Jeśli jednak przedsiębiorca przyjmie płatność bonem, to jest zobowiązany do realizacji opłaconych usług. Ponadto zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy o Polskim Bonie Turystyczny musi to zrobić nawet w przypadku odstąpienia od uczestnictwa w programie.
-
Hotele znalazły sposób na majówkę. Będą działać "w sposób odpowiedzialny i zgodny z prawem"
-
WP: Naciski na pilotów, potem tuszowanie sprawy - tak wyglądał lot Andrzeja Dudy z Zielonej Góry
-
Adam Niedzielski: Być może w maju przywrócona zostanie możliwość organizacji wesel
-
Ministerstwo komentuje doniesienia o locie Dudy. "Nie doszło do zagrożenia bezpieczeństwa pasażerów"
-
TVP odwołała emisję "Warto rozmawiać". Pospieszalski: Nie wiem, kiedy zostanie wyemitowany kolejny odcinek
- Agencja Badań Medycznych przekaże 300 milionów zł na wdrożenie technologii mRNA w Polsce
- Pakiet ustaw konopnych trafił do Sejmu. Matysiak: Czas skończyć ze ściganiem za jointa w kieszeni [WYWIAD]
- Wielki wyciek danych policjantów i funkcjonariuszy służb. Do sieci miał je wrzucić... pracownik RCB
- W majówkę nad jeziorami może być tłoczno. Na Mazurach zaczyna brakować wolnych jachtów
- Spis powszechny. Formularz dyskryminuje kilka grup obywateli i uniemożliwia samospis. RPO pisze do GUS