Abp Sławoj Leszek Głódź przechodzi na emeryturę. Co może otrzymać duszpasterz?

Abp Sławoj Leszek Głódź wkrótce skończy 75 lat. Zgodnie z prawem kanonicznym wiek ten uprawnia go do skorzystania z emerytury kościelnej. Ile ona wynosi? Na co będzie mógł liczyć biskup?

Abp Głódź od 16 lat pobiera już emeryturę wojskową, gdyż w 2004 roku zakończył służbę w armii. Od 13 sierpnia po skończeniu 75. roku życia będzie mógł także przejść na emeryturę kościelną. To jednak nie wszystko, co otrzyma gdański duszpasterz. 

Abp. Głódź wkrótce przejdzie na emeryturę kościelną. Jak wysokie będzie jego świadczenie?

Abp Głódź był przez 13 lat biskupem polowym Wojska Polskiego i zakończył służbę wojskową w stopniu generała dywizji. Jak podaje na podstawie własnych źródeł money.pl, żołnierz, którzy zakończył służbę w takim stopniu może liczyć na świadczenie emerytalne w wysokości nawet 13-14 tys. zł.

75-letni biskup przejdzie w sierpniu na kościelną emeryturę. Według serwisu internetowego świadczenie to w przypadku biskupa wynosi od 4,5 do 5 tys. zł. Głódź mógłby więc liczyć łącznie na blisko 20 tys. zł z tytułu świadczeń emerytalnych.

Abp. Głódź na emeryturze. Duszpasterz może liczyć także na mieszkanie

Co więcej, biskup może także liczyć na mieszkanie (z kaplicą) oraz pokrycie kosztów wyżywienia oraz ewentualnego leczenia. Dodatkowo diecezja opłaca rachunki za mieszkanie, a także pensję dla opiekuna, który pracuje w domu biskupa. Na razie nie wiadomo, gdzie zamieszka duszpasterz.

Według słów Magdaleny Wojdały, cytowanej przez dziennikbaltycki.pl, która prowadzi Kancelarię Kanoniczną, diecezja ma obowiązek zapewnić biskupowi miejsce zamieszkania. Dodatkowo ksiądz wciąż może udzielać sakramentów, przewodniczyć uroczystym liturgiom, przewodniczyć pogrzebom dopóki stan zdrowia mu na to pozwala. 

Zobacz wideo Biedroń: Kościół to jedyna instytucja na świecie z systemem ochrony pedofilii