Darowizna od rodziny? Fiskus i tak może zgłosić się po podatek. Wystarczy zapomnieć o "szczególe"

Darowizna w gronie najbliższej rodziny jest zwolniona z podatku. Fiskus może się go jednak domagać, powołując się na kluczowy warunek. Środki muszą być bowiem przekazane przelewem. Kto obowiązku nie dopełni, może spodziewać się kłopotów.

Fiskus nie ma prawa pobierać podatku od darowizny pomiędzy najbliższą rodziną. Rodzice mogą więc przekazać pieniądze dzieciom, dzieci rodzicom - w odróżnieniu od darowizn od dalszej rodziny podatek tu nie obowiązuje. Chyba że przesyłający środki zapomni o jednej bardzo ważnej kwestii.

Nie ma przelewu? Skarbówka może zażądać podatku

Urzędnicy możliwość zwolnienia z podatku uzależniają od sposobu przekazania środków. "Rzeczpospolita" opisuje kilka z takich przypadków - syn otrzymał od swojej matki gotówkę. I teraz, jak twierdzi fiskus, musi odprowadzić daninę. 32 tys. zł, które są przedmiotem sporu, zostały przekazane dosłownie w ciągu minut. W jednym banku matka najpierw wypłaciła środki z konta, a syn wydał dyspozycję ich wpłaty na własny rachunek. Pieniądze nawet nie trafiły fizycznie do jego rąk, cały czas miała je kasjerka. Dla skarbówki te okoliczności nie są jednak wystarczające, by z podatku zwolnić. 

"Nie nastąpił przelew środków pieniężnych bezpośrednio z rachunku bankowego matki na rachunek syna ze wskazaniem tytułu przelewu jako darowizny. Nie przysługuje zwolnienie, trzeba więc zapłacić podatek" - stwierdza Krajowa Izba Skarbowa w piśmie cytowanym przez dziennik.

Inna z opisanych spraw jest jeszcze bardziej absurdalna. Dotyczy bowiem matki, która nie posiada konta w banku. Nie może przekazać darowizny córce w gotówce. Skarbówki nie zadowala nawet fakt zawarcia na tę okoliczność pisemnej umowy - warunkiem zwolnienia z podatku jest przekazanie środków na konto.

Zobacz wideo Paweł Borys, szef PFR: Finanse publiczne są w dobrej kondycji

Darowizna może sporo kosztować. Szczególnie ta wręczona w kopercie

Przepisy dotyczące darowizn są restrykcyjne. Nawet przekazywanie pieniędzy dzieciom przez dziadków obwarowane jest warunkami. Kwota darowizny nie może w ciągu pięciu lat przekroczyć 9637 zł. Jeśli będzie wyższa, to urząd skarbowy należy powiadomić korzystając z druku SD-Z2. 

Kiedy na prezent dla dziecka składa się kilka osób - np. babcia z tatą - kwota nieobjęta podatkiem jest wyższa i wynosi 19274 zł. Jeśli prezent wręcza rodzeństwo rodziców lub ich małżonkowie (wujek, ciocia) limit darowizny nieobjętej podatkiem wynosi z kolei 7276 zł. W przypadku pozostałych osób to kwota 4902 zł. 

Czytaj też: Paragony miały zastąpić faktury. Sklepom grożą kary, gdy fiskus uzna, że NIP jest zbyt nisko

Wysokość podatku od darowizny od dalszej rodziny jest różna i wynosi od 3 do 12 proc. Wpływ na należność dla fiskusa ma stopień pokrewieństwa. Jeśli darowiznę wręcza dalsza rodzina, to podatek należny jest niezależnie od powodu przekazania środków takich jak ślub, urodziny (np. osiemnaste), w związku z narodzeniem dziecka, rozpoczęciem studiów etc. 

Więcej o: