Nowelizacja budżetowa przyjęta. Kościński: Rząd nie planuje podwyższenia bądź wprowadzenia nowych podatków

Rząd przyjął projekt ustawy o nowelizacji budżetu na 2020 roku. Deficyt ma wynieść prawie 110 mld zł. Jak zapewnił minister finansów Tadeusz Kościński, rząd nie planuje prac nad podwyższeniem bądź wprowadzeniem nowych podatków.

Rząd przyjął projekt ustawy o nowelizacji budżetu na rok 2020. Deficyt ma wynieść 109,3 mld zł, wobec zakładanego zerowego deficytu w ustawie budżetowej na 2020 roku Epidemia koronawirusa sprawiła, że wydatki państwa wzrosły o ponad 70 mld zł.

Zobacz wideo Borys: W trzecim kwartale powinno nastąpić odbicie PKB

Kościński: Nie ma prac nad wprowadzeniem nowych podatków 

Minister finansów zaznacza jednak, że spadek wpływów budżetowych w tym roku nie wpłynie na ewentualne plany rządu dotyczące wprowadzenia nowych podatków. 

Zapewniam, że finanse publiczne były i są na bezpiecznym poziomie. […] Nie ma planowanych prac, by zwiększyć poziom podatków lub wprowadzić nowe

- powiedział Kościński, zaznaczając, że głównym celem nowelizacji "jest zapewnienie środków do stymulacji polskiej gospodarki - by wróciła jak najszybciej na ścieżkę wzrostu". Szef resortu dodał również, że gospodarka zaczyna się rozkręcać i coraz więcej środków można przeznaczyć  na jej rozwój, niż na ratowanie. 

Nowelizacja budżetu przyjęta. PKB w dół, inflacja w górę 

Wraz z przyjęciem nowelizacji budżetu resort finansów przyjął założenia dotyczące PKB oraz inflacji. Pierwszy wskaźnik ma w tym roku spaść o 4,6 proc. Wskaźnik spadku siły nabywczej pieniądza ma z kolei wynieść 3,3 proc., a bezrobocia 8 proc. Spadków należy spodziewać się również w przeciętnym zatrudnieniu (2,4 proc. w dół)  - Jeżeli przyjęte w projekcie nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej prognozy PKB oraz stopy bezrobocia rejestrowanego miałyby być korygowane, to jedynie na plus - zaznaczył jednak wiceminister finansów Piotr Patkowski

>>> Dowiedz się więcej: Polska z drugą najwyższą inflacją w Unii. Jest kraj, gdzie ceny rosną szybciej [WYKRES DNIA]

Więcej o: