Akcyza na samochód. Rząd planuje zaostrzyć przepisy. Koniec z niepłaceniem podatku

Rząd zamierza uszczelnić przepisy dotyczące płacenia akcyzy na samochód. Według wyliczeń Ministerstwa Finansów budżet Państwa traci na tym 33 mln zł rocznie.

Podatek akcyzowy w teorii muszą zapłacić wszyscy, którzy po raz pierwszy rejestrują samochód na terenie kraju. Dotyczy to zarówno nowych aut, jak i sprowadzanych z zagranicy. Jak podaje serwis motofakty.pl, wiele osób rejestruje samochody osobowe jako ciężarowe, aby uniknąć płacenia akcyzy.

Akcyza na samochód. Jak kształtują się stawki podatku?

Obecnie wprowadzone są dwie stawki podatku akcyzowego. Dodatkowo od 1 stycznia 2020 roku rząd wprowadził obniżki akcyzy dla samochodów hybrydowych. Kształtują się one następująco:

  • 3,1 proc. wartości samochodu (silnik o pojemności do 2 litrów)
  • 18,6 proc. wartości samochodu (silnik o pojemności powyżej 2 litrów) 
  • 9,3 proc. wartości samochodu hybrydowego (silnik o pojemności do 3,5 litrów)
  • 1,55 proc. wartości samochodu hybrydowego (silnik o pojemności do 2 litrów)
Zobacz wideo Akcyza na hybrydy o połowę niższa od 1 stycznia 2020. Sprawdzamy, które samochody i o ile stanieją?

Akcyza na samochód. Rząd zaostrzy przepisy

Rząd od wielu lat zmaga się z nieszczelnym systemem podatkowym w tym zakresie. Od lat deklarowana wartość pojazdów jest często zaniżana, co wpływa na mniejsze wpływy z akcyzy do budżetu państwa.

Częstym procederem jest również rejestrowanie aut osobowych jako ciężarowe. Obecnie, jeśli samochody ciężarowe nie przekraczają  trzech i pół tony masy całkowitej, są zwolnione z akcyzy. Wykorzystują to kierowcy aut osobowych, którzy zamiast przykładowo zapłacić 18,6 proc. wartości rynkowej auta, nie płacą nic. W ten sposób budżet traci około 33 mln zł rocznie. 

Rząd zamierza walczyć z nielegalnym procederem poprzez wprowadzenie nowych przepisów. Importerzy aut ciężarowych oraz specjalnych o masie całkowitej do 3,5 tony będą musieli posiadać potwierdzenie braku obowiązku płacenia akcyzy. W planach jest również weryfikacja zarejestrowanych samochodów ciężarowych. Zmiany miały zostać wprowadzone już 1 września 2020 roku, ale ostatecznie termin ten zostanie wydłużony. Na razie nie podana została konkretna data wprowadzenia nowych przepisów. 

Więcej o: