CBA zlikwidowała piramidę finansową. Trzy osoby w areszcie. Poszkodowani mogli stracić kilkaset milionów złotych

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby podejrzane o stworzenie piramidy finansowej. Według wstępnych ustaleń w wyniku działania grupy kilka tysięcy osób mogło stracić kilkaset milionów złotych

Funkcjonariusze CBA w Katowicach zatrzymali trzy osoby podejrzewane o stworzenie piramidy finansowej. Wśród zatrzymanych znalazł się prezes oraz członek zarządu warszawskiej spółki, a także były dyrektor jej działu prawnego.

CBA zlikwidowała piramidę finansową. Łącznie oszukanych mogło zostać nawet kilka tysięcy osób 

"Puls Biznesu" nieoficjalnie potwierdził informację, że zarzuty dotyczą firmy Gerda Broker, która od 2019 roku działa pod nazwą Alpha Bridge Broker. Z ustaleń śledczych wynika, że w latach 2016-2020 spółka oferowała sprzedaż m.in. obligacji kilkudziesięciu firm działających w różnych branżach, przede wszystkim na rynku nieruchomości. Pracownicy spółki wprowadzali klientów w błąd w kwestii wypłaty zainwestowanego przez obligatariuszy kapitału oraz odsetek.

Wstępne informacje zgromadzone w śledztwie wskazują, że działalność przestępcza wymienionych osób mogła doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem nawet kilku tysięcy osób, a szacunkowe straty sięgają kilkuset milionów złotych.

- czytamy w komunikacie CBA

Zobacz wideo Sławomir N., były minister transportu, został zatrzymany przez CBA po polsko-ukraińskim śledztwie. Ma usłyszeć zarzuty korupcyjne

Piramida finansowa zlikwidowana. CBA nie wyklucza dalszych zatrzymań

Zatrzymani spędzą trzy miesiące w areszcie. Prokuratur Okręgowa w Warszawie postawiła im zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa na wielką skalę. Wczorajsze zatrzymanie to prawdopodobnie dopiero początek całej sprawy.

Centralne Biuro Antykorupcyjne współpracuje w tej sprawie z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego oraz Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej. Funkcjonariusze CBA dokonali w momencie zatrzymania przeszukania kilkudziesięciu miejsc związanych ze sprawą. Jak czytamy w komunikacie Biura, "postępowanie prowadzone od kilku miesięcy jest rozwojowe. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty". 

Więcej o: