Urlop wychowawczy to uprawnienie pracownika posiadającego małe dziecko, a jego celem jest umożliwienie sprawowania opieki nad potomkiem. Zastanawiasz się czy warto brać urlop wychowawczy? Poniżej przedstawiamy kilka istotnych kwestii w zakresie tego świadczenia.
Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje wyłącznie pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przez co najmniej 6 miesięcy. W związku z tym nie mogą z niego skorzystać osoby: bezrobotne, zatrudnione na umowę o dzieło lub zlecenie oraz ubezpieczone w KRUS. Dodatkowo:
Ile trwa urlop wychowawczy? Zasadniczo możesz opiekować się swoim dzieckiem na urlopie wychowawczym przez 36 miesięcy. Wykorzystać go jednak można wyłącznie do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Okres 36 miesięcy może być podzielony przez obydwu rodziców. Drugi wariant umożliwia sprawowanie opieki nad dzieckiem tylko przez jednego opiekuna. Trzecia możliwość zakłada, że rodzice korzystają z opieki nad dzieckiem jednocześnie.
Warto wiedzieć, że przysługujący urlop wychowawczy można rozłożyć "na raty" - w takiej sytuacji wolno go podzielić maksymalnie na 5 części, a najkrótszy możliwy okres trwania takiego urlopu wynosi 8 tygodni.
Urlop wychowawczy jest bezpłatny - w przeciwieństwie do urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego, kiedy przysługuje świadczenie w wysokości określonej procentowo części pensji. Warto jednak pamiętać o tym, że rodziny o niskim statusie materialnym mogą otrzymać zasiłek wychowawczy (dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego).
Co trzeba wiedzieć o zasiłku wychowawczym?
Współczynnik urlopowy służy do wyliczenia wysokości ekwiwalentu za każdy dzień urlopu, do jakiego pracownik miał prawo, ale którego nie wykorzystał. Tak kwestia jest bardzo istotna w przypadku, gdy w trakcie roku z pracownikiem zostaje rozwiązana umowa o pracę lub wygasa jego stosunek pracy. Istotnym jest fakt, iż współczynnik urlopowy dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych na cały etat - u osób zatrudnianych w niepełnym wymiarze jest on pomniejszany proporcjonalnie do wymiaru etatu.
Współczynnik urlopowy ustalany jest na dany rok kalendarzowy i zależy od liczby dni wolnych oraz świąt ustawowo wolnych przypadających na dany rok. Jak wyliczyć współczynnik urlopowy na 2020 rok? Oto prosty sposób:
366 (dni kalendarzowych w 2020 roku) -113 (52 niedziele + 52 wolne soboty + 9 dni świąteczne) = 253 : 12 (miesięcy w roku) = 21,08
Z tego wyliczenia wynika, że współczynnik urlopowy w 2020 roku pracownika zatrudnionego na pełny etat wynosi 21,08 zł. Wysokość ekwiwalentu pieniężnego dla osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze kształtuje się następująco: