Morawiecki chwalił się cudem gospodarczym i wygraną wojną z mafiami. Ale luka VAT ma wzrosnąć

Luka w VAT może w tym roku wzrosnąć do 36 mld zł - twierdzi Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP, w przeszłości związany z resortem finansów. Zdaniem eksperta zwiększyć może się też szara strefa. Dlaczego problem narasta, skoro premier Mateusz Morawiecki odtrąbił sukces w walce z mafiami VAT-owskimi?

Luka VAT w 2020 roku może wynieść aż 36 mld zł - przewiduje główny ekonomista Pracodawców RP Sławomir Dudek na podstawie danych budżetowych Ministerstwa Finansów. Gdyby jego wyliczenia się potwierdziły, oznaczałoby to, że dziura w podatku VAT zwiększy się z 12 do ok. 17 proc. 

Jak wylicza Dudek dochody z podatku VAT, mają wynieść w tym roku 170 mld zł i będą o 6 proc. mniejsze niż w roku 2019. O 1 proc. ma się też zmniejszyć konsumpcja prywatna, czyli nasze wydatki. Z drugiej strony zakładany jest wzrost inwestycji.

- To oznacza, że w bieżącym roku luka VAT wzrośnie do poziomu prawie 36 mld zł. W ujęciu procentowym oznacza to wzrost z poziomu 12 proc. do ponad 17 proc. Luka VAT rośnie więc o prawie 11 mld zł. To oznacza, że cofamy się do poziomów notowanych na przełomie 2016/2017 roku - stwierdza Sławomir Dudek.

Zobacz wideo Borys: W trzecim kwartale powinno nastąpić odbicie PKB

Luka VAT powiązana z koniunkturą

Ekspert w rozmowie z TVN24 przyznał, że wzrost luki vatowskiej wiąże się z pogarszającą się koniunkturą. Podobnie jest z szarą strefą, która może wzrosnąć. - To było też widoczne przy poprzednim kryzysie - stwierdził ekspert. Zdaniem ekonomisty Pracodawców RP zasługi rządu w zmniejszaniu nieprawidłowości podatkowych mogą być mniejsze.

- W ostatnim okresie rząd chwalił się sukcesami w zmniejszaniu luki. Powstaje jednak pytanie, w jakim zakresie te sukcesy były napompowane dobrą, a nawet ekstremalnie dobrą koniunkturą? - pyta.

Mateusz Morawiecki chwali się cudem gospodarczym

Do tej pory rząd, a przede wszystkim premier Mateusz Morawiecki, zmniejszenie luki, uznawał za swój największy sukces. "Nad Wisłą zdarzył się mały cud gospodarczy, a przyczyniła się do tego walka z uszczelnieniem VAT" - przekonywał szef rządu w połowie 2018 roku.

Dane jasno jednak wskazują, że wpływ łatania podatków na stan gospodarki jest coraz mniejszy. Na początku czerwca Ministerstwo Finansów podało, że w zeszłym roku luka  wyniosła 12,03 proc., a rok wcześniej 12,08 proc. Dziura podatkowa zmalała o zaledwie 0,05 proc.

- Doszliśmy do ściany. Po sukcesie rządu z poprzednich lat teraz należy użyć już innych narzędzi, które będą zmniejszały szarą strefę - komentował wówczas Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

Czym jest luka VAT

Luka w VAT to różnica pomiędzy tym, co do budżetu państwa powinno spłynąć, a tym, co faktycznie do niego trafia. Luka jest efektem działań nie tylko oszustów, ale szarej strefy. To również efekt niewydolności poboru podatków, błędów przy składaniu rozliczeń, a nawet upadłości firm.

Czytaj też: Mateusz Morawiecki o załataniu 250-letniej dziury podatkowej. "500+ dzięki uszczelnieniu systemu"

Luka nie jest tylko polskim problemem. Zjawisko to oprócz oczywistych konsekwencji w postaci uszczuplania wpływów do budżetu, negatywnie oddziałuje również na uczciwych przedsiębiorców i ich konkurencyjność, a także psuje wizerunek całego kraju - wyjaśnił w rozmowie z Next Gazeta.pl Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno-podatkowym PwC. 

Więcej o: