Sto lat podatku dochodowego. Wpis Ministerstwa Finansów na Twitterze wywołał lawinę komentarzy

Ministerstwo Finansów opublikowało na Twitterze wpis o stuleciu podatku dochodowego. Użytkownicy portalu nie przyjęli tego dobrze i w większości krytykowali chwalenie się wprowadzeniem daniny.

W czwartek 27 sierpnia minęło sto lat od ogłoszenia ustawy wprowadzające w niepodległej Polsce podatek dochodowy. Z tej okazji Ministerstwo Finansów zamieściło upamiętniający to wydarzenie wpis na Twitterze. Resort przypomniał, że podatek obowiązywał na wszystkich ziemiach pozaborowych i stanowił główne źródło dochodów budżetu kraju, który niespełna dwa lata wcześniej powrócił na mapy. Wpis okraszono grafiką z hasłem "Twoje podatki budują Polskę, wczoraj, dziś i jutro!"

Podatek dochodowy jako zło wcielone - lawina komentarzy pod wpisem Ministerstwa Finansów

Tego wpisu nie przyjęli najlepiej użytkownicy portalu. Komentarze są w ogromnej części negatywne. Resort finansów był głównie krytykowany za świętowanie rocznicy wprowadzenia - jak twierdzą komentujący - "złodziejskiej" daniny.

Wiele osób krytykujących post otwarcie identyfikuje się ze środowiskami liberalnymi i libertariańskimi. Swoje trzy grosze wtrąciło także stowarzyszenie Niskie Składki pisząc ironicznie "Z okazji rocznicy życzymy stu lat!". Pojawiło się również pytanie, czy 1 stycznia ministerstwo będzie świętować 10 lat tymczasowej podwyżki VAT z 22 proc. na 23 proc. 

Zobacz wideo Podatek dla najbogatszych? Biedroń: Obecnie system nie jest sprawiedliwy

Nie wszyscy krytykują podatek dochodowy

Wśród przeważającej liczby krytycznych komentarzy, pojawią się także te bardziej wyważone. Jeden z użytkowników bronił daniny, prosząc o wskazanie średnio lub wysoko rozwiniętego państwa bez podatku dochodowego.

Pojawiło się też kilka komentarzy, które nie atakują samego podatku, ale jego wysokość. Użytkownicy zwracają uwagę, że kwota wolna od podatku w 1920 r. była tak duża, że podatek dochodowy płacili urzędnicy oraz wysoko płatny personel zarządzający w przedsiębiorstwach. Jak wyliczają, ówczesna kwota od podatku wynosiła 1500 zł, odpowiadające 15 tys. zł obecnie. 

Więcej o: