Niektórzy sprzedający działki będą musieli zapłacić wysoki podatek. Jest nowa interpretacja prawa

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zadecydowała w nowej interpretacji podatkowej, że sprzedaż trzech prywatnych działek poprzez pośrednictwo dewelopera jest działalnością gospodarczą. Oznacza to, że sprzedawcy będą musieli zapłacić wysoki podatek z tytułu prowadzonej działalności.

Nowe utrudnienie dla sprzedających nieruchomości opisuje wtorkowa "Rzeczpospolita". Skarbówka uznała, że sprzedaż rodzinnych nieruchomości może zostać uznana za działalność gospodarczą. Bez znaczenia pozostaje fakt działania przez pełnomocnika. Tak samo jak nie ma znaczenia, że według przepisów, nieruchomość można podzielić i po 5 latach sprzedać bez podatku

Sprzedaż prywatnych nieruchomości jako działalność gospodarcza

Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2003 r. kupiła z mężem trzy położone obok siebie działki budowlane. Działki zostały zakupione po to, aby dzieci kobiety mogły na nich kiedyś wybudować swoje domy. Po śmierci męża kobiety okazało się, że żadne z dzieci nie jest zainteresowane budową. Kobieta postanowiła sprzedać działki za pośrednictwem lokalnego dewelopera.

Deweloper posiadający pełnomocnictwo dokonał podziału działek na sześć odrębnych części, uzyskał warunki zabudowy oraz wystąpił z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Kobieta nie wykonywała żadnych czynności związanych z uzyskaniem pozwoleń oraz prac uzbrajających działki.

Skarbówka uznała jednak, że powinna zapłacić podatek PIT jak osoba prowadząca działalność gospodarczą (działa dla zarobku, w sposób zorganizowany oraz ciągły więc powinna zapłacić podatek według stawki liniowej 19 proc. lub skali 17 i 32 proc.). I nie ma znaczenia fakt wykonania wszystkich czynności związanych z przygotowaniem działek do sprzedaży przez dewelopera. 

Zobacz wideo Czy warto wstrzymać się z decyzją o zakupie mieszkania?

Sprzedaż działek, a udzielnie pełnomocnictwa deweloperowi

Kobieta argumentowała przed skarbówką, że planowana sprzedaż działek miała charakter okazjonalny i nie była związana z zawodowym obrotem nieruchomościami. Fiskus podkreślił jednak, że fakt wykonywania czynności przez dewelopera w ramach pełnomocnictwa ma bezpośredni wpływ na sytuację prawną kobiety.

- Skoro Wnioskodawczyni zamierza podjąć zespół konkretnych działań wykonywanych w sposób zorganizowany i ciągły oraz nakierowanych na osiągnięcie przychodu z tytułu sprzedaży przedmiotowych działek, przychód ten należy zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej - czytamy w interpretacji. Gazeta przytacza jednak opinię doradcy podatkowego, który ma w tej sprawie nieco inne zdanie. Więcej w "Rzeczpospolitej". 

Więcej o: