Węgry zamykają granicę, wjadą tylko obywatele Grupy Wyszehradzkiej. Komisja Europejska interweniuje

Węgry przywracają kontrole graniczne. Do kraju mogą wjechać tylko obywatele Grupy Wyszehradzkiej (V4), czyli poza Węgrami, Polacy, Czesi i Słowacy. Muszą jednak pokazać negatywny wynik testu na koronawirusa. Na decyzję węgierskiego rządu zareagowała Komisja Europejska.

Jak informuje korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginion, Węgry przywróciły kontrolę graniczną. Do kraju mogą wjechać tylko jego obywatele. Zakaz wjazdu nie dotyczy trzech krajów. Na liście znalazła się Polska.

Zakaz wjazdu go Węgier. Wyjątkiem kraje Grupy Wyszehradzkiej

Z zakazu wyłączeni są obywatele Polski, Czech oraz Słowacji, czyli członkowie Grupy Wyszehradzkiej. Do Węgier nie wjadą jednak bez żadnych ograniczeń. Osoby z tych krajów, by uzyskać zgodę na przekroczenie granicy, będą musiały przedłożyć negatywny test na koronawirusa. Na sprawę zareagowała Komisja Europejska, która uważa, że decyzja węgierskich władz dyskryminuje innych obywateli UE

Zobacz wideo O czym musimy pamiętać, jeśli wybieramy się w podróż publicznym środkiem transportu?

Węgry zamykają granicę, Unia Europejska reaguje

Zakaz wywołał kolejny konflikt między Węgrami a Brukselą. Komisja Europejska już wysłała list w tej sprawie do węgierskiego rządu, w którym wzywa do wycofania się z zakazu, który ich zdaniem jest dyskryminujący. Autorami korespondencji są unijni komisarz ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Didier Reynders oraz Ylva Johansson.

Dzisiaj wysyłamy list do węgierskiego rządu, przypominając im o tym, jak ważna jest integralność strefy Schengen oraz o tym, że zasady dot. przekraczania granic powinny stosować się w sposób niedyskryminujący do wszystkich obywateli i mieszkańców UE.

- informują wpisy Reyndersa oraz Johansson. Komisarze dodają, że wszystkie przepisy, które nie stoją w zgodzie z powyższymi fundamentalnymi prawami UE, powinny zostać natychmiastowo zaniechane. Unijny urzędnicy zapowiedzieli także rozmowy ze swoimi odpowiednikami w węgierskim rządzie, tj. ministrem sprawiedliwości oraz ministrem spraw wewnętrznych. 

KE przygląda się polskiemu zakazowi lotów

Komisja Europejska bierze pod lupę nie tylko Węgry. Od 2 września w Polsce wchodzi zakaz lotów do wybranych krajów, w tym państw UE. Rzecznik KE, Christian Wigand przyznał, że organ przygląda się tym  restrykcjom.

Więcej o: