MacKenzie Scott najbogatszą kobietą na świecie. Wyprzedziła dziedziczkę imperium L'Oreal

MacKenzie Scott, biznesmenka, filantropka, autorka książek i była żona założyciela koncernu Amazon Jeffa Bezosa, została właśnie najbogatszą kobietą na świecie. Tak wynika z najnowszego rankingu Bloomberg Billionaires Index.

Fortuna MacKenzie Scott jest szacowana przez Bloomberga na 68 mld dolarów. Tylko od początku tego roku była żona Jeffa Bezosa wzbogaciła się o 30,9 mld dolarów. Scott wyprzedziła w zestawieniu Francoise Bettencourt Meyers, która ma w swych rękach 33 procent. imperium L'Oreal - największego na świecie producenta kosmetyków.

Jeśli chodzi o samą Scott, lwią część jej majątki stanowią akcje koncernu Amazon. W 2019 r. - na mocy kilku zawartych ugód - otrzymała ona 1/4 akcji spółki należących do jej byłego męża Jeffa Bezosa. Warto dodać, że w ciągu trzech ostatnich miesięcy wartość Amazona na giełdzie wzrosła o prawie 28 procent, a od początku roku - o ponad 90 procent.

Zobacz wideo Windows Vista, Zune czy Millenium Edition? Oto największe wpadki Microsoftu [TOPtech]

To właśnie giełdowe sukcesy Amazona sprawiły, że MacKenzie Scott w ostatnich dniach stała się najbogatszą kobietą na świecie. W rankingu Bloomberga wciąż wyprzedza ją jedenastu mężczyzn, w tym jej były mąż, którego fortuna szacowana jest na 207 miliardów dolarów.

BloombergBloomberg fot. Bloomberg

MacKenzie Scott przekazała 1,7 mld dolarów dla organizacji charytatywnej

MacKenzie Scott znana jest z zamiłowania do filantropii. W styczniu sprzedała akcje Amazona warte 400 mln dol., a w lipcu poinformowała, że przekazała 1,7 mld dolarów 116 organizacjom działającym na rzecz:

  • równości rasowej - 586,7 mln dol.;
  • równości społeczności LGBTQ+ - 46 mln dol.;
  • równości płci - 133 mln dol.;
  • mobilności gospodarczej - 399,5 mln dol.;
  • demokracji - 72 mln dol.;
  • empatii i zmniejszania różnic - 55 mln dol.;
  • ochrony zdrowia publicznego - 128,3 mln dol.;
  • globalnego rozwoju - 130 mln dol.;
  • zmian klimatycznych - 125 mln dol.

W ubiegłym roku Scott dołączyła również do inicjatywy Giving Pledge założonej przez Billa i Melindę Gatesów oraz Warrena Buffetta. Zachęca ona najbogatszych ludzi na świecie do przeznaczania większości swojego majątku na cele charytatywne.

Więcej o: