Powrót dzieci do szkół to oddech dla budżetu. Eksperci: Zasiłki opiekuńcze pochłonęły miliardy

Zasiłek opiekuńczy, który przysługiwał rodzicom w wieku do lat 8 w zeszłym roku szkolnym, kosztował budżet sporo. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego obliczyli, że wydatki na ten cel mogły sięgnąć ponad 2 mld zł.

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyliczenia dotyczące kosztu zasiłków opiekuńczych wypłacanych rodzicom, którzy musieli zająć się dziećmi z powodu zamknięcia szkół przed wakacjami. Epidemia koronawirusa i w tym aspekcie była bardzo kosztowna - świadczenia wyniosły bowiem ok. 2,2 mld zł.

"Otwarcie placówek oznacza zmniejszenie wydatków państwa związanych z zasiłkiem opiekuńczym, przysługującym rodzicom dzieci w wieku do lat 8 pozostających w domu" - wyjaśniają eksperci na łamach Tygodnika Gospodarczego PIE. 

Analitycy swoje wyliczenia oparli na danych resortu rodziny, który informował, że każdy tydzień spędzony przez rodziców w domach wraz z dziećmi pochłania z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nawet 200 mln zł.

Zobacz wideo Katarzyna Hall: Szkoła powinna mieć możliwość elastycznego reagowania

Zasiłek opiekuńczy znów można pobierać. Komu przysługuje?

1 września Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że rodzicom i opiekunom znów przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia czy niemożności zapewnienia opieki przez szkołę, przedszkole czy żłobek.

Czytaj też: Druga fala koronawirusa w Europie. Nowych zakażeń tyle, co wiosną w najgorszym momencie [WYKRES DNIA]

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów świadczenie będzie można pobierać nie dłużej niż do 20 września, jednak w razie konieczności ten okres może zostać wydłużony. Tak jak dotychczas dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek przysługiwać będzie:

  • rodzicom dzieci w wieku do lat 8;
  • ubezpieczonym rodzicom dzieci: do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
  • ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
Więcej o: