Druga fala koronawirusa w Europie. Nowych zakażeń tyle, co wiosną w najgorszym momencie [WYKRES DNIA]
Dzienna liczba nowych przypadków koronawirusa, którą w poniedziałek podało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób - ponad 47 tys. - nawet przekroczyła już najwyższe poziomy z przełomu marca i kwietnia (ok. 40 tys.). Przyznać jednak należy, że ten rekord jest akurat sztucznie "podbity" przez fakt, że Hiszpania dopiero w poniedziałek melduje wszystkie przypadki z całego weekendu.
Nawet jednak pomijając ten efekt wyraźnie widać wciąż rosnącą drugą falę epidemii koronawirusa w Europie. Wiosną w najgorszym momencie pandemii na naszym kontynencie przeciętnie (średnia siedmiodniowa) zakażenie wykrywano dziennie u 45 osób na milion mieszkańców. W ostatnich dniach pierwszy raz od niemal pięciu miesięcy ten wskaźnik znów przekroczył poziom 40 zakażeń na milion mieszkańców.
Znacznie niższa śmiertelność
Żeby nie było wątpliwości - pod względem stanu zdrowia osób zakażonych, dzisiejsza sytuacja jest wielokrotnie lepsza niż ta z wiosny. Dość spojrzeć na wykres pokazujący odsetek śmierci osób zakażonych SARS-CoV-2 w przeliczeniu na milion mieszkańców - od ponad dwóch miesięcy jest on niemal stały, pozostając na poziomie poniżej 0,5 ofiary dziennie na milion mieszkańców. W konkretnych liczbach wygląda to tak, że obecnie umiera codziennie w Europie ok. 320-330 osób zakażonych koronawirusem. W newralgicznym okresie na wiosnę bywało, że na liczba przekraczała 4 tys.
Podobnie - znacznie mniej jest w Europie osób hospitalizowanych czy wymagających wsparcia respiratora.
Wśród przyczyn niższej śmiertelności COVID-19 eksperci wskazują m.in. to, że teraz częściej wykrywane są zakażenia u osób młodszych, które przechodzą COVID-19 lżej albo wręcz bezobjawowo. Mówił o tym m.in. ostatnio w WP.pl dr Paweł Grzesiowski. Przestrzegał jednak przed opinią, że koronawirus jest obecnie mniej groźny, zjadliwy.
Najwięcej zakażeń w Hiszpanii i Francji
Największy problem z nowymi przypadkami SARS-CoV-2 ma Hiszpania i Francja, gdzie w ciągu ostatnich dni przybywało po 5-8 tys. nowych przypadków dziennie, czyli porównywalnie albo nawet więcej niż w czasie największego natężenia wiosennej fali.
W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, in minus w Unii Europejskiej (a konkretnie - Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Wielkiej Brytanii) wyróżnia się - poza Hiszpanią (w tym Wyspami Kanaryjskimi i Balearami) i południem Francji także m.in. nadmorska część Chorwacji czy niektóre regiony Rumunii.
O ile jednak w Rumunii sytuacja się w sierpniu raczej ustabilizowała (nowych zakażeń wciąż jest dużo, ale ich liczba nie rośnie), o tyle Chorwacja odnotowała gwałtowny wzrost nowych przypadków. Dość wyraźnie rośnie też liczba zakażeń we Włoszech czy w Czechach.
Rosnąca liczba zakażeń oznacza ryzyko powrotu daleko idących środków ostrożności - lokalnych lockdownów, zawieszeń połączeń lotniczych, obowiązku kwarantanny itp. Od pierwszego września we Francji wszedł w życie obowiązek noszenia maseczek w miejscach pracy, a w regionie paryskim i nad Rodanem - także na ulicy. Węgry przywróciły kontrole graniczne, choć akurat nie wobec Polaków. Natomiast nasi rodacy muszą odbyć dwutygodniową kwarantannę, jeśli chcąc pozostał więcej niż pół doby w Słowenii.
W hiszpańskiej Katalonii rozpoczęto budowę pięciu szpitali polowych. Linie lotnicze z powodu przywracania obostrzeń w części krajów oraz spadającym zainteresowaniem lotami znów odwołują część połączeń - robi to m.in. Ryanair, Wizz Air czy PLL LOT. W związku z powrotem dzieci do szkół, wprowadzono nowe środki ostrożności - np. obowiązek noszenia maseczek (Belgia, Francja).
Na polskiej liście zakazów lotów znajdują się obecnie połączenia m.in. z Hiszpanią, Maltą, Rumunią, Luksemburgiem, a spośród krajów spoza UE - m.in. USA, Brazylią, RPA czy Izraelem. To ograniczenie nie dotyczy wyłącznie lotów czarterowych.
-
Ostrzegają przed nową mutacją. "Lockdown do końca świata, jeśli to się rozniesie". LOT wyjaśnia
-
Prawie 48 mln złotych kary. Sąd skazał twórcę pirackiego serwisu z filmami
-
Kiedy otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych? Rząd podał datę
-
Luzowanie w jedenastu województwach. Kilka rząd "dopchnął kolanem" [WYKRES DNIA]
-
Eksperci zaskoczeni danymi GUS o pensjach i produkcji. "Odlatujemy w kosmos", "Rakieta na rynku pracy"
- Departament Stanu USA odradza podróże do ponad 100 krajów. Na liście jest też Polska
- Dr Sutkowski: Po długim lockdownie potrzeba bardzo delikatnego otwarcia. "Koronawirusa wciąż jest dużo"
- Nowości Apple powalają. Również cenami. Za sam breloczek zapłacimy 159 zł
- Ukraina walczy nie tylko z separatystami. Gospodarka na dnie recesji i "organizm zainfekowany"
- Partia Ziobry z wątpliwościami ws. OFE. Semeniuk: Gdybyśmy wiedzieli, o co chodzi, żyłoby się nam łatwiej