Kto płaci największy CIT w Polsce? Właściciel Biedronki przed PZU, ale to nie do nich należy czołówka

Pierwsze miejsce to nie niespodzianka: po raz kolejny największym płatnikiem podatku CIT jest PKO BP, który wpłacił do kasy państwa w zeszłym roku 1,374 mld zł. Żadna inna firma nie zapłaciła rocznego CIT przekraczającego kwotę miliarda złotych.

Ministerstwo Finansów publikuje co roku zestawienie największych płatników podatku dochodowego od osób prawnych, czyli CIT. Ma taki obowiązek, nałożony przez ustawę. Do publicznej wiadomości podawane są indywidualne dane płatników CIT, którzy przekroczyli równowartość 50 mln euro przychodów w danym roku podatkowym oraz takich, którzy są podatkowymi grupami kapitałowymi. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, które firmy płacą największy podatek do kasy państwa. 

PKO BP na czele, banki okupują czołówkę największych płatników CIT

W 2019 roku najwięcej CIT zapłacił PKO BP, podobnie zresztą jak w roku ubiegłym. Tym razem było to (jak podaje ISBnews) 1,374 mld zł. Pierwsze miejsce nie dziwi, chodzi o największy bank w Polsce i jedną z największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Ścisłą czołówkę okupują banki. Kolejne miejsca zajęły:  ING Bank Śląski (775,97 mln zł), Santander Bank Polska (751,05 mln zł) i Bank Pekao SA (746,29 mln zł).

Między bankami Orlen, KGHM i właściciel Biedronki

Pierwszą firmą spoza sektora finansowego jest piąty największy płatnik - PKN Orlen, który rok temu był na drugim miejscu pod tym względem. W 2019 roku zapłacił 736,99 mln zł podatku CIT. Dalej uplasowała się podatkowa grupa KGHM (671,59 mln zł) i Jeronimo Martins Polska, czyli właściciel sieci sklepów Biedronka (623,88 mln zł). Czołówkę największych płatników zamykają znów podmioty z sektora finansowego: podatkowa grupa PZU (550,79 mln zł), mBank (464,53 mln zł) i Alior Bank (317,35 mln zł).

Zobacz wideo Zobacz też: Neutralność klimatyczna w UE. "Musimy mówić o wyższych środkach"
Więcej o: