Bon turystyczny z problemami. Co najmniej 20 tys. uprawnionych nie może odebrać świadczenia

Polska Organizacja Turystyczna i ZUS nadal nie uporały się z problemami systemowymi dotyczącymi bonu turystycznego. Wciąż wiele osób uprawnionych do odebrania bonu nie może tego zrobić m.in. przez brak stosownej zakładki w PUE. POT otrzymało w tej sprawie ponad 20 tys. odwołań.

Polski Bon Turystyczny przeszedł długą drogę od pomysłu do ustawy. Początkowo świadczenie miało wynosić 1000 zł dla każdego pracownika etatowego. Skończyło się na podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec lipca ustawy, która wprowadziła 500 zł na wakacje na każde dziecko, na które przysługuje 500+. System ruszył już od 1 sierpnia, był więc wprowadzany w pośpiechu. Od początku pojawiały się problemy z prawidłowymi SMS-ami, z dostępem do zakładki "Bon turystyczny" w PUE ZUS, czy z realizacją kodu u usługodawców. 

20 tys. odwołań w sprawie bonu turystycznego

Najczęstszym zgłaszanym błędem jest właśnie brak zakładki "Bon turystyczny" w PUE. Związane jest to z ciągłym wprowadzaniem danych i poprawianiem błędów systemu. Wiele osób się odwołuje, a gdy ZUS i POT wprowadzają dokument do systemu, taka zakładka szybko pojawia się na koncie uprawnionym do uzyskania świadczenia. Dzięki temu nie ma konieczności wydawania decyzji administracyjnych, czytamy na łamach "Rzeczpospolitej".

Przy tak szybkim tempie wdrażania systemu na początkowym etapie mogły wystąpić problemy, głównie związane z wczytaniem bazy danych przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do ZUS. Na podstawie tej bazy przyznawane są bony

- wyjaśnia Grzegorz Cendrowski z POT. Skala problemy jest niemała, gdyż do POT spłynęło aż 20 011 odwołań. Znaczna większość złożona przez ePUAP (17 433), pozostałe 2568 odwołań przyszło drogą listowną. Niektóre jednak się powtarzają, gdyż część osób wybiera jednocześnie kilka dróg zgłoszenia nieprawidłowości.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Do kiedy można wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie. Oznacza to, że część osób, która z niego skorzystała w tym roku, nie będzie mogła już otrzymać bonu ponownie. Ci, którzy nie użyli swojego kodu z powodu błędów, nie powinni się martwić, że świadczenie przepadło. Polski Bon Turystyczny można wykorzystać do marca 2022 roku, więc ZUS i POT mają dużo czasu na naprawę błędów

Więcej o: