Na brzegu morza znaleźli konar pokryty pąklami. Okazało się, że są warte małą fortunę

Rodzina znalazła na brzegu morza kawałek drewna, na którym znajdowało się około 2 tys. pąkli kaczenic - morskich skorupiaków. Zwierzęta są uznawanae za kulinarny rarytas, a jedna sztuka jest wyceniana na ok. 122 zł.

Do niecodziennego znaleziska doszło w Caernarfon w północno-zachodniej Walii. Na oblepiony skorupiakami konar natknęła się Gemma Green, turystka z angielskiego New Brighton. Kobieta w sobotę spacerowała z rodziną po miejscowej plaży. Swoim odkryciem pochwaliła się w mediach społecznościowych.

"Wiem, jak kochacie dziwne, a zarazem niesamowite rzeczy. Te pąkle pokrywały konar wyrzucony przez morze na plażę. Są bardzo rzadkie. Nie sposób oderwać wzroku" - czytamy w poście, pod którym podpisała się Gemma Green. Jak przyznał mąż kobiety, niewielkich rozmiarów stworzonka wyglądały jak istoty nie z tego świata.

Pąkle kaczenice mogą być warte nawet 122 zł za sztukę

W Portugalii i Hiszpanii pąkle kaczenice uznawane są za przysmak. Ich cena jest bardzo wysoka i przekracza zwykle 200 zł za kg skorupiaków. Wartość tych znalezionych na walijskiej plaży została oszacowana na 246,2 tys. złotych (50 tys. funtów). 

- Z tego, co wyczytałem w internecie, mogą kosztować nawet ok. 25 funtów za sztukę (122 złote), a jest ich tutaj około 2 tysięcy - mówił w rozmowie z "Daily Mail" Martyn Green

Zdaniem specjalistów, trzonkowce te (inaczej pąkle szypułkowe) same w sobie nie są rzadkie, jednak nieczęsto się zdarza, by tak licznie widziane były na wybrzeżu północnej Walii. Wąsonogi te w przeciwieństwie do większości swoich kuzynów prowadzą osiadły tryb życia. Żyją na twardych powierzchniach, takich jak skały czy kłody drewna, choć często można je znaleźć także na dziobach łodzi. Pąkle kaczenice podaje się ugotowane w solance, a cena za talerz morskiego przysmaku sięga nawet 100 euro (ponad 400 zł).

Więcej o: