Tesla pikuje na giełdzie. Najgorszy dzień w historii. Majątek Muska skurczył się o 16 mld dolarów

We wtorek akcje Tesli Motors na giełdzie w Nowym Jorku straciły ponad 21 procent. To najgorszy jednodniowy spadek w historii notowań tej motoryzacyjnej spółki. W efekcie majątek Elona Muska skurczył się aż o 16 mld dolarów.

Do tej pory Tesla Motors uznawana była za "złote dziecko NASDAQ". Od początku roku aż do końcówki sierpnia notowania amerykańskiej spółki na nowojorskim parkiecie wzrosły o prawie 400 procent, a jej kapitalizacja rynkowa przekroczyła 460 mld dolarów.

We wtorek nowojorska giełda wylała jednak na głowy inwestorów  kubeł zimnej wody. W ciągu zaledwie kilku godzin akcje Tesli straciły ponad 21 procent, co przełożyło się na odpływ kapitału na poziomie 80 mld dolarów. To więcej niż łączna wartość koncernów BMW i Honda.

To również największy jednodniowy spadek notowań w historii obecności Tesli na giełdzie.

Notowania TesliNotowania Tesli Investing.com

Tesla pikuje na giełdzie. Co się stało?

Eksperci tłumaczą nagłą wyprzedaż akcji Tesli Motors kilkoma czynnikami. Po pierwsze - wbrew wcześniejszym oczekiwaniom - firma Elona Muska nie została włączona do indeksu S&P 500, który obejmuje najważniejsze amerykańskie spółki. Decyzja ta była o tyle zaskakująca, że w tym samym czasie do S&P 500 włączono spółki o znacznie niższej kapitalizacji rynkowej, jak Etsy (sprzedaż internetowa), Teradye (robotyka) czy Catalent (producent farmaceutyków).

Negatywny wpływ na notowania Tesli miała też z pewnością ogłoszona we wtorek decyzja o strategicznym partnerstwie pomiędzy firmami General Motors oraz Nikola. Chodzi o wspólny projekt elektrycznego pickupa Badger, który w przyszłości ma być rywalem dla elektryków Tesli.

Tesla jest również po części winna sama sobie, gdyż wyprzedaż akcji motoryzacyjnego giganta rozpoczęła się już w ubiegłym tygodniu, kiedy to firma ogłosiła, że zamierza sprzedaż akcje o wartości 5 mld dolarów.

Indeks Miliarderów BloombergaIndeks Miliarderów Bloomberga Bloomberg

Elon Musk spadł z podium. Nie jest już trzecim najbogatszym człowiekiem

Rekordowy spadek akcji Tesli miał też rzecz jasna wpływ na układ sił w rankingu najbogatszych ludzi na świecie. Elon Musk, któremu niedawno udało się trafić na podium Indeksu Miliarderów Bloomberga, z hukiem spadł na miejsce szóste. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin jego majątek skurczył się bowiem o 16,3 mld dolarów. Obecnie jest szacowany na 82,2 mld dolarów.

Muska w rankingu wyprzedają więc nie tylko Jeff Bezos (186 mld dol.), Bill Gates (121 mld dol.) i Mark Zuckerberg (103 mld dol.), ale i prezes modowego giganta LVMH, Bernard Arnault (85,5 mld dol.) oraz najsłynniejszy inwestor na świecie, Warren Buffett (82,4 mld dolarów).

Więcej o: