Minister finansów Tadeusz Kościński: Nie planujemy zwiększenia kwoty wolnej od podatku

Minister finansów Tadeusz Kościński przyznał, że rząd na razie nie planuje podniesienia kwoty wolnej od podatku. - Nie opłaca się co roku zmieniać - przyznał.

We wtorek Tadeusz Kościński odwiedził urząd skarbowy w Jeleniej Górze. W czasie konferencji prasowej mówił o tym, jak ważni dla państwa są podatnicy. - Chcemy rozmawiać z naszymi klientami, aby to było zrozumiałe, bo jesteśmy dla państwa, a nie wy dla nas - podkreślał szef resortu finansów.

Minister finansów: Nie będzie podniesienia kwoty wolnej od podatku 

Po słowach o znaczeniu podatników, Tadeusz Kościński odniósł się do kwestii podniesienia kwoty wolnej od podatku, na co kilka lat temu zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny, a Zjednoczona Prawica powtarzała w programach wyborczych.

Zobacz wideo Podatek dla najbogatszych? Biedroń: Obecnie system nie jest sprawiedliwy

- Zmieniliśmy kwotę wolną od podatku w zeszłym roku - to był pierwszy raz od 10 lat. Nie opłaca się co roku zmieniać, bo koszty są czasami większe. Mała pomoc, to większy koszt, żeby to rozliczyć, więc nie planujemy w tym momencie - przyznał minister finansów w rozmowie z lokalnym, jeleniogórskim portalem jelonka.com.

PIT 2020. Kwota wolna od podatku. Co to jest? Kto może z tego skorzystać?

Wysokość tej kwoty zmienia się na przestrzeni lat. Przed długi czas wynosiła 3091 zł, później w 2018 roku został podniesiona do 6600 zł, natomiast od minionego roku podatku nie trzeba odprowadzać nawet od 8000 zł. Przepisy te dotyczą osób rozliczających się poprzez formularze PIT-36 i PIT-37. Należy pamiętać, że osoby nie przekraczające ów próg dochodowy również muszą składać zeznanie podatkowe. Wprowadzenie kwoty wolnej od podatku pozwala także na odjęcie jej od podstawy opodatkowania, czyli zmniejszenie podatku

Kwota wolna od podatku. Przedstawiamy, jak ją obliczyć

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kwota wolna od podatku, podobnie jak obniżająca podatek jest zależna od zarobków. Obecnie funkcjonuje pięć progów: 

  • osoby z dochodami 8000 zł nie muszą odprowadzać podatku, 
  • osoby o dochodach od 8000 do 13000 - kwota wolna od podatku od 8000 zł do 3091 zł, 
  • osoby o dochodach od 13001 zł do 85528 zł - kwota wolna od podatku - 3091 zł, obniżająca podatek 525,12 zł,
  • osoby o dochodach od 85529 zł do 127000 zł - kwota wolna od podatku maleje od 3091 zł do 1 zł, obniżająca podatek z 525,12 zł do 0 zł,
  • osoby z dochodami powyżej 127000 zł - brak kwoty wolnej od podatku.
Więcej o: