Wokół sieci 5G pojawiało się wiele teorii spiskowych, które nie znalazły potwierdzenia w badaniach naukowych. Powielane mity spowodowały jednak, że niszczono maszty sieci 5G, a w niektórych częściach Polski nowa technologia jest przyjmowana ze sporą niechęcią. Jak podał serwis krasnik.naszemiasto.pl, radni miasta przegłosowali rozpatrzenie uchwały dotyczącej sieci 5G, a także zlikwidowania Wi-Fi w szkołach.
W marcu bieżącego roku do urzędu miasta wpłynęła petycja Stowarzyszenia Koalicja Polska Wolna od 5G dotycząca "ochrony zdrowia mieszkańców gminy przed coraz większa ekspozycja na sztuczne pole elektromagnetyczne o coraz szerszym zakresie częstotliwości".
Można było w niej przeczytać postulaty, aby w uchwale Rada Miasta wyraziła negatywne stanowisko wobec "wprowadzenia standardów 5G bez wcześniejszego zbadania wpływu tej technologii na zdrowie mieszkańców i działanie implantów oraz bez wdrożenia właściwego systemu monitoringu natężenia PEM (pola elektromagnetycznego - red.) w środowisku".
W dalszej części petycji znajduje się wniosek o zlecenie zdemontowania sieci Wi-Fi w szkołach oraz nakazanie uczniom przełączania telefonów na tryb samolotowy w czasie lekcji, a także zakaz korzystania z telefonów w czasie przerw poza kilkoma wyjątkami. Twórcy petycji chcą również przeprowadzenia kampanii informacyjnej dotyczącej zagrożeń związanych z PEM.
We wtorek 22 września radni przegłosowali uchwałę ws. rozpatrzenia wyżej opisanej petycji. Za było dziewięciu radnych, sześciu było przeciw, natomiast trzy osoby wstrzymały się od głosu. Część z nich zwracała uwagę, że są badania potwierdzające nieszkodliwość sieci 5G, pojawiły się jednak głosy, że nowa technologia "to coś absolutnie nowego i nie wiemy, jak będzie działała na nasze organizmy i na nasze dzieci".
Przypominamy, że wcześnie Radni Kraśnika zadecydowali, że nie uchylą ustawy o "powstrzymaniu ideologii LGBT". W konsekwencji gmina może utracić 10 mln euro wsparcia z funduszy norweskich.