Najlepsze kraje na emeryturę. Polska dopiero na 27. miejscu, liderem wyspa

Los emerytów w wielu krajach jest coraz trudniejszy, a negatywne trendy zostały pogłębione przez pandemię koronawirusa. Polska znajduje się na 27. miejscu w zestawieniu oceniającym dobrostan emerytów. Liderami są Islandia, Szwajcaria oraz Norwegia.

"Trzynastki", "czternastki" oraz rokroczna waloryzacji nie zmieniają trudnej rzeczywistości, z którą zmagają się polscy emeryci. W 2020 roku minimalna emerytura wynosi zaledwie 1200 zł brutto. Pod względem sytuacji ekonomicznej seniorów Polska wypada blado na tle innych krajów świata

Polska 27. najlepszym krajem do życia dla emerytów 

Natixis opublikował coroczny indeks emerytalny (Global Retirement Index), w którym bierze pod uwagę dobrostan emerytów i ich bezpieczeństwo finansowe. W zestawieniu za 2020 rok Polska znalazła się na 27. miejscu. Wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej wyprzedziliśmy Słowację, Włochy, Cypr, Hiszpanię, Węgry (miejsca od 29. do 33.), a także Litwę, Łotwy oraz Grecję (41). Tuż nad Polską znalazły się natomiast Francja oraz Portugalia. 

Na trzech pierwszych miejscach uplasowały się Islandia, Szwajcaria oraz Norwegia. Ta sama trójka przewodziła stawce również w ubiegłorocznym rankingu. Stabilizacja na szczycie jest normą - z pierwszej dziesiątki dziewięć krajów znajdowało się w ścisłej czołówce w ostatnich dwóch latach. Najgorszą sytuację ekonomiczną mają natomiast emeryci w Indiach, Turcji oraz Brazylii. Warto jednak zaznaczyć, że Natixis ocenia sytuację w zaledwie 44. krajach, z których większość należy do wysoko rozwiniętych. 

Pod względem jakości życia Polska znalazła się zaledwie na 37. miejscu, wyprzedzając w Europie jedynie Węgry. Pełne zestawienie wraz z danymi statystycznymi można znaleźć w TYM MIEJSCU.

Zobacz wideo Ile tak naprawdę kosztowałyby emerytury bez podatku?

Emeryci w przyszłości będą mieli coraz gorzej 

Według ekspertów Naxitis przyszłość emerytów nie jest zbyt optymistyczna, a słaba sytuacja została pogłębiona przez pandemię koronawirusa oraz kryzys gospodarczy. Kolejnymi czynnikami, które negatywnie wpływają na bezpieczeństwo finansowe emerytów w przyszłości, są: kryzys klimatyczny, spadające stopy procentowe, zwiększający się dług publiczny oraz nierówności społeczne. 

Więcej o: