Nie żyje projektant mody Kenzo Takada. Był zakażony koronawirusem

W szpitalu w Neuilly-sur-Seine zmarł w niedzielę Kenzo Takada, projektant mody i twórca znanej marki modowej Kenzo. Jak przekazał agencji AFP rzecznik projektanta, przyczyną śmierci 81-letniego projektanta był COVID-19, choroba wywołana zakażeniem koronawirusem.

Kenzo Takada urodził się w 1939 r. w japońskim mieście Himeji. W 1958 r. rozpoczął naukę na uczelni dla projektantów mody w Tokio. Kilka lat później przeniósł się do Paryża. W 1970 r. otworzył swój pierwszy sklep z zaprojektowaną przez siebie odzieżą. Rok później jego kolekcję prezentowano już w Tokio i Nowym Jorku. W 1976 r. nazwał swoją markę Kenzo.

Kenzo Takada nie żyje

Takada projektował nie tylko ubrania damskie, ale również męskie i dziecięce, stworzył także markę perfum oraz kosmetyków. W 1999 r. zrezygnował z funkcji dyrektora kreatywnego marki Kenzo i ogłosił przejście na emeryturę, by skupić się na działalności artystycznej. W 2005 r. utworzył markę Gokan Kobo, która nie była jednak marką odzieżową. Takada skupił się wówczas na projektowaniu zastawy stołowej, przedmiotów domowych i mebli.

Japończyk pracował niemal do ostatnich miesięcy życia. W 2019 r. zaprojektował m.in. kostiumy do wystawianej w Tokio opery "Madame Butterfly". W styczniu 2020 r. zaprezentował nową markę - K3.

Jak poinformował rzecznik projektanta, Takada zmarł w niedzielę 4 października w szpitalu w miejscowości Neuilly-sur-Seine we Francji. Przyczyną śmierci była choroba COVID-19.

Zobacz wideo "Liczba osób zakażonych w Polsce na dobę może być czterokrotnie większa"
Więcej o: