Czerwona strefa dla 3,5 mln Polaków, żółta dla reszty. Nowe restrykcje - nie tylko maseczki [WYKRES DNIA]

Od 10 października w Polsce 38 powiatów będzie miało status czerwonej strefy. Mieszka w nich ok. 3,5 mln osób. Wszystkie pozostałe powiaty w Polsce będą "żółte". Wśród nowych restrykcji jest m.in. obowiązek noszenia maseczek w całym kraju, m.in. także na ulicach.

AKTUALIZACJA: W czwartek napisaliśmy, że w czerwonych strefach nie będą mogły odbywać się wydarzenia kulturalne, z wyjątkiem spektakli w kinach. Taka informacja pojawiła się na rządowych stronach. W piątek jednak rząd zmienił wersję - w czerwonych strefach będą mogą działać także inne placówki kultury (np. teatry), ale z ograniczeniem publiczności do 25 proc. miejsc.

***

Od 10 października reguły tzw. czerwonej strefy będą obowiązywały w 38 powiatach w całej Polsce. Konkretnie, będą to powiaty: aleksandrowski oraz Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie), janowski, łęczyński oraz włodawski (woj. lubelskie), bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski (woj. łódzkie), limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański (woj. małopolskie), otwocki oraz szydłowiecki (woj. mazowieckie), oleski (woj. opolskie) dębicki oraz mielecki (woj. podkarpackie), białostocki, zambrowski oraz Suwałki (woj. podlaskie), kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot (woj. pomorskie), kłobucki (woj. śląskie), kielecki oraz Kielce (woj. świętokrzyskie), bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki (woj. warmińsko-mazurskie), krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński (woj. wielkopolskie) oraz Koszalin (woj. zachodniopomorskie).

Pozostałe (wszystkie!) powiaty w Polsce będą żółtymi strefami. 

embed

Liczba żółtych i czerwonych stref to swoją drogą kolejny kluczowy wskaźnik (obok m.in. bardzo szybko rosnącej liczby zakażeń, zajętych łóżek i respiratorów czy osób w kwarantannie) tego, jak pogorszyła się w ostatnich dniach i tygodniach sytuacja epidemiczna w Polsce. Jeszcze aktualnie (do piątku 9 października włącznie) stref objętych dodatkowymi obostrzeniami jest 51 (17 czerwonych i 34 żółtych). Miesiąc temu na liście czerwonych stref nie było żadnego powiatu, na liście stref żółtych - trzy. Tymczasem teraz - jak mówił premier Morawiecki - tylko w strefie żółtej mielibyśmy około 100 powiatów, gdyby nie podjęto decyzji o jej rozszerzeniu na cały kraj.

W obowiązujących do 9 października czerwonych strefach mieszka łącznie nieco ponad 1,5 mln osób. Od 10 października czerwoną strefą będą już powiaty zamieszkane łącznie przez ok. 3,5 mln osób. Najwięcej, bo łącznie aż ok. 400 tys. osób, mieszka w Kielcach i powiecie kieleckim.

Osoby, których miejsce zamieszkania obejmie czerwona strefa, mają otrzymać stosowny komunikat SMS-owy z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Gdzie zakażeń jest relatywnie najwięcej?

Ministerstwo Zdrowia ogłasza dany powiat czerwoną strefą, jeśli w ciągu ostatnich 14 dni było ponad 12 nowych zakażeń na 10 tys. mieszkańców. Dodatkowym wskaźnikiem jest liczba zakażeń w ostatnich trzech dniach (tak, aby czerwoną strefą nie był powiat, który miał dużo nowych zakażeń np. blisko dwa tygodnie temu, ale w ostatnich dniach ten przyrost był już znacznie niższy). 

Jak wynika z wyliczeń Piotra Tarnowskiego (na podstawie danych m.in. z sanepidów, zbieranych przez Michała Rogalskiego), obecnie najwyższy wskaźnik nowych zakażeń w ostatnich 14 dniach w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców ma powiat aleksandrowski w województwie kujawsko-pomorskim (blisko 40, a więc ponad trzykrotnie więcej niż wynosi dolna granica dla czerwonej strefy). Na poziomie 25-30 zachorowań na 10 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni są natomiast powiaty: krotoszyński (woj. wielkopolskie), łęczyński (woj. lubelskie) oraz tatrzański i myślenicki (woj. małopolskie). 

Zasady w żółtych i czerwonych strefach

W całym kraju od soboty obowiązywać będzie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - tj. nie tylko np. w sklepie, ale także na ulicy. Tego obowiązku nie będą miały wyłącznie osoby posiadające stosowne zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność. Maseczki czy przyłbice nie będą wymagane na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego i plaży. 

Dodatkowo, w strefach czerwonych lokale gastronomiczne będą mogły być czynne wyłącznie do godziny 22:00 (z wyjątkiem wydawania dań na wynos i na dowóz). W czerwonych strefach obowiązywać będą także ograniczenia w organizacji wydarzeń kulturalnych - w kinach, teatrach itd. zajęte będzie mogło być co czwarte miejsce. 

Także tylko 25 proc. publiczności będzie mogło brać udział w wydarzeniach kulturalnych w żółtych strefach w zamkniętej przestrzeni. Na powietrzu będzie mogło w nich brać udział natomiast maksymalnie 100 osób (1 osoba na minimum 5 m2). 

Zakazana (jak wynika z komunikatu Ministerstwa Zdrowia - także w strefach żółtych) będzie działalność dyskotek i klubów nocnych, a także organizowania miejsc do tańca w innych zamkniętych pomieszczeniach.

Co ważne, w całym kraju wprowadzony od 10 października zostanie także obowiązek minimum stumetrowej odległości pomiędzy zgromadzeniami (ich liczebność nie może przekraczać 150 metrów). To rozwiązanie wprowadzone w odpowiedzi na sytuacje, gdy w jednym miejscu rejestrowano kilka zgromadzeń obok siebie, obchodząc tym samym regulacje.

Od 17 października zajdą także ważne zmiany w organizacji imprez okolicznościowych. W czerwonych strefach m.in. w weselach, chrzcinach itp. będzie mogło brać udział najwyżej 50 osób, w pozostałych regionach kraju - maksymalnie 75. 

Zobacz wideo Ile może jeszcze potrwać pandemia koronawirusa?
Więcej o: