Koronawirus w Polsce. Rząd ponownie wprowadza godziny dla seniorów. Od kiedy będą obowiązywać?

- Od godziny 10 do 12 dajmy zrobić zakupy naszym seniorom powyżej 60 roku życia w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Godziny dla seniorów będą obowiązywać od czwartku 15 października.

W sobotę 10 października we wczesnych godzinach popołudniowych po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbyła się konferencja prasowa, na której premier RP Mateusz Morawiecki przedstawił kolejne obostrzenia. 

Koronawirus. Mateusz Morawiecki z apelem do osób starszych

Jak zaznaczył szef rządu, kluczowym zadaniem jest ochrona seniorów - Dane ilościowe są jednoznaczne i bezwględne - udział zgonów mówi nam, że osoby powyżej 60 i 65, a w szczególności powyżej 75 roku życia są narażone na utratę życia, na ogromny uszczerbek na zdrowiu. Musimy mieć świadomość, że te reguły, które wyznaczamy, są pewnymi wskazówkami, które powinny być przestrzegane przez seniorów w szczególności - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, apelując do seniorów, aby zachowali ostrożność. 

Zobacz wideo Dziennikarz pyta premiera, czy nie powinien przeprosić Polaków. Ten w odpowiedzi pokazuje wykres

Koronawirus w Polsce. Wracają godziny dla seniorów. Od kiedy będzie obowiązywać? 

W celu ochrony zdrowia seniorów zdecydowano się wprowadzić część obostrzeń obowiązujących również w czasie I fali pandemii koronawirusa. Od czwartku 15 października ponownie obowiązywać będą godziny dla seniorów. Zgodnie z zapowiedziami premiera od godziny 10 do 12 zakupy w sklepach i aptekach będą mogły robić tylko osoby powyżej 60. roku życia. 

Poprzedni raz godziny dla seniorów obowiązywały od 1 kwietnia do 4 maja. Od 20 kwietnia obowiązywały od poniedziałku do piątku. Podobnie jak będzie miało to miejsce w październiku, seniorzy mogli robić zakupy od godz. 10 do 12. Wtedy uprzywilejowane były osoby powyżej 65. roku życia. Rząd zlikwidował obostrzenia w tym zakresie wraz z rozpoczęciem drugiego etapu rozmrażania gospodarki.

Przepisy były krytykowane przez organizacje reprezentujące przedsiębiorców. Miały one zarzuty wobec niejasności przepisów. 

Więcej o: