Historyczny debiut na GPW. Allegro idzie po rekord. Może pokonać CD Projekt

W poniedziałek o godzinie 9:15 akcje spółki Allegro zadebiutują na warszawskiej GPW. Jeśli w pierwszych godzinach po otwarciu sesji nie dojdzie do ich znaczącej przeceny, to polski gigant e-coommerce jeszcze w tym tygodniu trafi do indeksu WIG20.

Pierwszy sprawdzian Allegro ma za sobą. Debiutant na Giełdzie Papierów Wartościowych zdał go zresztą celująco. W sobotę spółka poinformowała, że w ramach pierwszej oferty publicznej (IPO) sprzedała 213,55 mln akcji w cenie 43 zł za sztukę. Zainteresowanie inwestorów było tak duże, że firma zdecydowała się podnieść liczbę oferowanych akcji o 14 proc. Łączna wartość IPO sięgnęła 9,18 mld zł, z czego 900,5 mln zł trafi do spółki na częściową spłatę zadłużenia.

Zobacz wideo Sony i Microsoft ruszają na wojnę. PS5 i Xbox Series X to inna wizja przyszłości gier

Allegro już teraz może mówić o rekordzie. Dotychczas rekordowe IPO na warszawskiej giełdzie należało do spółki PZU. Polski ubezpieczyciel w maju 2010 sprzedał akcje o wartości 8,1 mld zł.

Inny rekord może paść w poniedziałek. Przy cenie akcji Allegro na poziomie 43 zł kapitalizacja rynkowa osiągnie rekordowe 44 mld zł. Oznaczałoby to, że gigant e-commerce stanie się najwyżej wycenianą spółką na GPW i jeszcze w tym tygodniu trafi do indeksu WIG20. W tym momencie liderem warszawskiego parkietu jest CD Projekt (36,35 mld zł).

Decyzja o korekcie nadzwyczajnej podejmowana jest przez administratora (GPW Benchmark) po weryfikacji spełnienia warunków. Do publicznej wiadomości podawana ona jest w komunikacie na 2 dni przed przeprowadzeniem korekty. W przypadku Allegro istnieje potencjalnie możliwość, aby spółka weszła do WIG20 w ramach tzw. fast-track. Oznacza to, że Allegro może znaleźć się w indeksie WIG20 trzeciego dnia sesyjnego po debiucie

- tłumaczyła pod koniec września Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.

Allegro zadebiutuje na GPW w poniedziałek o godzinie 9:15, czyli kilkanaście minut po otwarciu warszawskiej giełdy. Kurs otwarcia dla akcji Allegro powinien być jednak widoczny wcześniej, bo o 08:30, kiedy to publikowane są wszystkie kursy spółek notowanych na GPW.

Allegro na giełdzie. "To naturalny krok"

Prezes Allegro François Nuyts w rozmowie z Next.gazeta.pl tłumaczył, że IPO jest "naturalnym krokiem dla tak popularnej i rozpoznawalnej marki, jaką w Polsce jest Allegro".

Z naszych usług korzysta dziś 12,3 mln Polaków, a biznes na Allegro prowadzi łącznie 117 tysięcy małych i średnich firm. Każdego roku inwestujemy w rozwój naszej platformy i nie powiedzieliśmy tutaj ostatniego słowa – potencjał rynku, na którym działamy, jest bardzo duży. W ramach oferty publicznej planujemy wyemitować akcje nowej emisji – pozyskane środki zapewnią nam większą elastyczność finansową.

- podkreślił François Nuyts.

Jednocześnie Nuyts zaznaczył jednak, że rekordowe IPO nie jest celem samym w sobie.

Ostatecznie to inwestorzy zdecydują o tym, jaka jest wycena spółki. To, co możemy zrobić my, jako zarządzający spółką, to skupić się na dalszym rozwoju Allegro. Chcemy skoncentrować się zarówno na zdobyciu nowych klientów i sprzedawców, jaka również na tym, aby obecni klienci i partnerzy byli zadowoleni z naszych usług. Jeśli nasz biznes będzie się zdrowo rozwijał, to w naturalny sposób przełoży się to na wzrost wyceny spółki.

- wyjaśnił.

Obecnie właścicielami Allegro są fundusze Permira, Mid Europa Partners oraz Cinven. Po debiucie na GPW przez 180 dni nie będą one mogły sprzedawać kolejnych akcji spółki.

Więcej o: