Rekordowy debiut Allegro. Na GPW jest warte tyle, co Orlen, PZU i KGHM razem wzięte. Kurs poszybował

Rekordowy debiut stał się faktem. Punktualnie o godz. 9:15 na GPW w Warszawie ruszył obrót akcjami spółki Allegro. Na otwarciu jej kurs umocnił się o ponad 51 procent.

Takiego debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nie było od wielu lat, a tak po prawdziwe to nigdy wcześniej. Wchodząc na warszawski parkiet, Allegro pobiło bowiem wszelkie rekordy. O tym, że będzie dobrze, inwestorzy wiedzieli już w sobotę, kiedy gigant e-commerce ogłosił, że w ramach IPO sprzedał 213,55 mln akcji w cenie 43 zł za sztukę.

Łączna wartość oferty publicznej sięgnęła kwoty 9,18 mld zł. Dotychczas rekordowe IPO na warszawskiej giełdzie należało do PZU. Polski ubezpieczyciel w maju 2010 sprzedał akcje o wartości 8,1 mld zł. Allegro przebiło ten wynik ze sporym zapasem.

Przy cenie akcji na poziomie 43 zł, kapitalizacja rynkowa sięgnęłaby 44 mld zł. Oznaczałoby to, że gigant e-commerce z miejsce stanie się najwyżej wycenianą spółką na GPW, jeśli tylko po wejściu na warszawski parkiet zdoła utrzymać tak wysoką cenę akcji.

Akcje Allegro na GPW. Na otwarciu kurs o 51 proc. w górę

Allegro wywiązało się z tego zadania z nawiązką. W poniedziałek o godz. 9:15 na GPW ruszył obrót akcjami spółki, a kurs na otwarciu poszybował w górę o 51,2 procent do 65 zł.

Taka wycena przekłada się na kapitalizację rynkową na poziomie 65,5 mld zł. Allegro jest więc w tym momencie liderem GPW i to z ogromną przewagą nad CD Projektem, który z wyceną na poziomie 36,5 md zł zajmuje miejsce drugie przed PGNiG (29,64 mld zł).

O skali giełdowego sukcesu Allegro może świadczyć fakt, że gigant e-commerce jest na GPW wart mniej więcej tyle, co Orlen (19,6 mld zł), PZU (21,7) i KGHM (24,2) razem wzięte.

Kurs AllegroKurs Allegro fot. Stooq.pl

Jeszcze w tym tygodniu Allegro może trafić do indeksu WIG20 skupiającego największe spółki giełdowe notowane na GPW. Na ten temat pod koniec września wypowiedziała się Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.

Decyzja o korekcie nadzwyczajnej podejmowana jest przez administratora (GPW Benchmark) po weryfikacji spełnienia warunków. Do publicznej wiadomości podawana ona jest w komunikacie na 2 dni przed przeprowadzeniem korekty. W przypadku Allegro istnieje potencjalnie możliwość, aby spółka weszła do WIG20 w ramach tzw. fast-track. Oznacza to, że Allegro może znaleźć się w indeksie WIG20 trzeciego dnia sesyjnego po debiucie

- tłumaczyła wówczas Olszewska.

Obecnie właścicielami Allegro są fundusze Permira, Mid Europa Partners oraz Cinven. Po debiucie na GPW przez 180 dni nie będą one mogły sprzedawać kolejnych akcji spółki.

Więcej o: