Godziny dla seniorów wracają. Od kiedy obowiązują?

Premier Mateusz Morawiecki w ostatnią sobotę 10 października ogłosił, że ponownie będą obowiązywać godziny dla seniorów, podczas których zakupy będą mogły wykonywać jedynie osoby z tzw. grupy ryzyka. Kiedy wejdą w życie i kogo one dotyczą?

Po raz pierwszy godziny dla seniorów wprowadzono podczas wiosennego lockdownu. Rozwiązanie, które przestało obowiązywać 4 maja, zakładało, że w sklepach, drogeriach, aptekach czy punktach pocztowych w godzinach 10-12 obsługiwane były jedynie osoby starsze. Niebawem strategia ta wróci do codzienności.

Godziny dla seniorów. Od kiedy obowiązują?

Specjalne godziny dla seniorów w trakcie pierwszej fali pandemii zostały wprowadzone 31 marca. Po trzech tygodniach wprowadzono istotną zmianę, w myśl której obowiązywały one od poniedziałku do piątku, zaś 4 maja godziny te zostały zniesione.

Podczas sobotniej konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił powrót strategii. - Wprowadzamy dzisiaj godziny dla seniorów, tak, jak to było wiosną. Od godz. 10 do 12, w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach. Dajmy w tym czasie zrobić zakupy seniorom - mówił. Rozwiązanie to wejdzie w życie od czwartku 15 października.

Godziny dla seniorów. Kogo obowiązują?

Przy okazji ogłaszania powrotu godzin dla seniorów, Morawiecki apelował o to, aby osoby starsze pozostawały w domach. Miał na myśli przede wszystkim obywateli powyżej 60., 65., a w szczególności powyżej 70. roku życia, które są najbardziej narażone na utratę zdrowia i życia wskutek zakażenia koronawirusem.

Strategia, która wejdzie w życie w najbliższy czwartek ma jedną istotną zmianę względem wiosennych ustaleń. Wcześniej godziny dla seniorów dotyczyły obywateli powyżej 65. roku życia, natomiast najnowsze przepisy zakładają, że zakupy w godzinach 10-12 będą mogły wykonywać osoby, które ukończyły 60 lat.

Zobacz wideo Minister Zdrowia zapowiada zmianę strategii w walce z koronawirusem
Więcej o: