"Świadczenie wyrównawcze przysługuje osobie, która pobiera emeryturę, rentę inwalidzką albo rentę z tytułu niezdolności do pracy w wysokości niższej niż 2400 zł oraz ma status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych" - czytamy w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Do otrzymania pieniędzy uprawnione są osoby, które posiadają decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdzającą ich status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej politycznie.
W przypadku osób, które mają prawo do świadczeń zagranicznych, niezbędne jest także złożenie w ZUS dokumentu potwierdzającego prawo do tych świadczeń oraz ich wysokość.
Świadczenie wyrównawcze przysługuje od 15 października 2020 roku, czyli od dnia wejścia przepisów w życie, ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zostanie zgłoszony wniosek o to świadczenie. Sam wniosek (druk ER-SWA) można złożyć w każdej placówce ZUS lub na poczcie. Formularz można znaleźć w TYM MIEJSCU.
>>> Dowiedz się więcej: Emerytury. 74 tys. Polek od stycznia otrzyma podwyżkę. Kluczowy termin złożenia wniosku
Decyzję ws. przyznania świadczenia podejmie placówka ZUS, do której wysłano/złożono wniosek. Podczas ustalania, czy kwota świadczeń emerytalno-rentownych jest niższa niż 2400 zł, Zakład bierze pod uwagę kwotę brutto świadczeń. Nie uwzględnia dodatków wypłacanych z tymi świadczeniami.