Grozi nam drugi lockdown? Były minister zdrowia: Odbije się na gospodarce i na osobach z innymi chorobami

W najnowszym programie "Studio Biznes" z byłym ministrem Markiem Balickim rozmawiamy o tym, co rząd musi zrobić, by system ochrony zdrowia funkcjonował sprawniej. Eksperci wyjaśnią też, w jaki sposób nowa fala zachorowań na COVID-19 uderza w gospodarkę. Na co powinny szykować się polskie firmy i konsumenci? W programie Paulina Rezmer z serwisu OLX odpowiada z kolei na pytania o sytuację na rynku pracy.

Epidemia koronawirusa ponownie uderza w polski system ochrony zdrowia i gospodarkę. Co powinien zrobić rząd, by szpitale funkcjonowały sprawnie, a przedsiębiorcy i pracodawcy nie musieli obawiać się o swoją przyszłość?

Epidemia koronawirusa. Gość programu "Studio Biznes" radzi, co powinien zrobić rząd

W rozmowie z Łukaszem Kijkiem, redaktorem naczelnym serwisów informacyjnych Gazeta.pl wyjaśnił to Marek Balicki, minister zdrowia.

- Należałoby stworzyć takie tymczasowe zarządy szpitali na terenie województwa, które bardziej byłyby wsparciem i szukaniem lepszej koordynacji między szpitalami, niż to jest możliwe z pozycji koordynatora - stwierdził gość programu "Studio Biznes"

Zdaniem eksperta problemem nie jest przede wszystkim brak łóżek szpitalnych, a brak właściwej koordynacji. W miarę rozwoju epidemii jej znaczenie będzie rosnąć. - Nie wiemy, jakie będą następne miesiące, ale należy przygotowywać się na scenariusze gorsze -  stwierdził były minister zdrowia. 

Czytaj też: Koronawirus w Polsce. Ile łóżek i respiratorów jest zajętych? [MONITORUJEMY SYTUACJĘ]

Ekspert: Specjaliści w tym trudnym okresie mogą czuć się w miarę bezpiecznie 

Epidemia koronawirusa uderza nie tylko w ochronę zdrowia, ale i w gospodarkę. Jak wygląda sytuacja zatrudnionych? W rozmowie z Łukaszem Kijkiem wyjaśniła to Paulina Rezmer z serwisu OLX.

- Mimo tego, że sytuacja na rynku była trudna w czasie pandemii i może być trudna przy okazji tej drugiej fali, to ta luka polegająca na tym, że brakuje na rynku specjalistów, została niezapełniona. Nadal mamy do czynienia z tym zjawiskiem braku specjalistów na rynku - stwierdziła.

Jej zdaniem pracodawcy muszą wykazać się aktywnością w zdobywaniu wykwalifikowanych pracowników. - Moment pisania ogłoszenia o pracę dla rekruterów, czy dla pracodawców, powinien być takim momentem, w którym on zachęci pracownika, szczególnie tego specjalistę, o którego jest trudno na rynku, do tego, żeby przyszedł do nas na rozmowę rekrutacyjną. Żeby w ogóle do naszej firmy aplikował - wyjaśniła. Rezmer dodała, że OLX organizuje m.in. konkurs Liderzy Rekrutacji doceniający najlepsze kampanie rekrutacyjne w Polsce. 

W programie "Studio Biznes" pojawią się też inne ciekawe tematy. Jak lockdown odbija się nie tylko na gospodarce, ale też na osobach z innymi chorobami, jak mocno pandemia wpłynie na zdrowie psychiczne Polaków? Zapraszamy do obejrzenia odcinka, w którym jak co tydzień Tomasz Korniejew, redaktor naczelny moto.pl zaprezentuje nowości ze świata motoryzacji, a Daniel Maikowski, redaktor next.gazeta.pl, opowie o najciekawszych nowościach technologicznych.

Polecane dla Ciebie