Protest kobiet. Wsparcie od WZZ Sierpień '80. "Każdy człowiek ma prawo do wolności. No pasaran"

Od chwili ogłoszenia przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego, w całej Polsce organizowane są masowe protesty przeciwko tej decyzji. Głos w sprawie zabrali również związkowcy z WZZ Sierpień '80, którzy stanowczo poparli manifestantów.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dokonanie aborcji w przypadku płodu z nieodwracalnym upośledzeniem lub nieuleczalną, zagrażającą życiu chorobą jest niezgodne z konstytucją. Efektem są liczne protesty, których w nachodzących dniach ma być jeszcze więcej.

Protest przeciwko zaostrzani prawa aborcyjnego w Polsce "Wiedziałam, że urodzę trupa". Dramatyczne wpisy Polek o ciąży i aborcji

Związek popiera manifestantów i uderza w decyzję TK

Wśród osób i organizacji wspierających osoby najbardziej niezadowolone z tej decyzji znalazł się związek WZZ Sierpień '80, który na swojej oficjalnej stronie internetowej stanowczo skomentował decyzję TK. 

"WZZ 'Sierpień '80' za niedopuszczalne uważa naruszenie kompromisu, który obowiązywał w Polsce od wielu lat. Państwo, które stawia się w roli superarbitra ludzkich sumień, zmierza w kierunku państwa totalitarnego" - brzmi treść oświadczenia podpisanego przez przewodniczącego organizacji Bogusława Ziętka.

Protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego Górnicy poparli kobiety. "Niedopuszczalne naruszenie kompromisu"

W dalszej części oświadczenia pojawiła się wzmianka o zabraniu możliwości decydowania o własnym losie przez kobiety, co według związkowców jest niedopuszczalne. "Każdy człowiek ma prawo do wolności decydowania w sprawach sumienia. Władza, która tego nie rozumie, jest władzą oderwaną od rzeczywistości. Wspieramy protestujących, uznając, że ostatnie decyzje rządzących zarówno w kwestiach politycznych, społecznych jak i gospodarczych uzasadniają wyrażenie głośnego sprzeciwu całego społeczeństwa, mówiącego władzy: "no pasaran" ("nie przejdą" - red.) - czytamy.

Zobacz wideo W Warszawie trwają protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. "Wypier****ć!" [nagrania z Pl. Inwalidów i ul. Mickiewicza]
Więcej o: