Sejm. Darmowych testów na COVID-19 nie będzie. Grzywna za brak maseczki uregulowana ustawą

Sejm nie zaakceptował poprawki Senatu, która pozwalałaby na bezpłatne testowanie seniorów i opiekunów najmłodszych dzieci. Przyjął za to regulację dotyczącą kar za brak zasłaniania ust i nosa. Kwestia ta nie będzie już regulowana wyłącznie rozporządzeniem.

W nocy z wtorku na środę Sejm ponownie zajmował się pakietem ustaw, które nowelizowały przepisy związane z epidemią koronawirusa. Posłowie omówili łącznie 41 poprawek wniesionych do regulacji przez Senat.

Wśród odrzuconych znalazła się ta, dzięki której miał powstać Fundusz Pomocy przeznaczony na zakup testów przeciwko COVID-19 dla seniorów, opiekunów dzieci do pierwszego roku życia oraz pracowników pomocy społecznej. Odrzucenie poprawki rekomendował Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia. Twierdził, że testy przesiewowe w przypadku epidemii koronawirusa nie są dobrą strategią.

Prezes Jarosław Kaczyński w otoczeniu partyjnych towarzyszy podczas bloku głosowań. Warszawa, Sejm, 27 lipca 2020 Kaczyński wydał oświadczenie. Ekspertka: Ten człowiek nie jest wybitnym strategiem

Izba niższa przyjęła natomiast poprawki senatorów dotyczące dodatków dla medyków, którzy zostaną skierowaniu do walki z epidemią. Pracownicy ochrony zdrowia zostaną też zwolnieni z odpowiedzialności za błędy.

Grzywna za brak maseczki uregulowana ustawowo

Przyjęte przepisy regulują też kwestię zakrywania ust i nosa. Przyjęta ustawa przewiduje bowiem karę za brak maseczki. Do tej pory regulacja ta była zapisana jedynie w rozporządzeniu, co zdaniem części ekspertów czyniło nakaz nieskutecznym prawnie.

Nową "broń" do walki z epidemią dostali też sprzedawcy - brak zakrywania ust i nosa może być bowiem oficjalnie uznany za powód odmowy obsługi.

Kolejną zaakceptowaną przez Sejm regulacją są ułatwienia dla lekarzy spoza UE - ich zatrudnienie będzie przebiegać według łagodniejszych wymogów.

Włochy walczą z koronawirusem. Zamknięte sklepy, godzina policyjna, "zapora ogniowa". Małe lockdowny w Europie

Epidemia koronawirusa w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem sięgnęła w Polsce 280 tys. osób i pochłonęła 4615 ofiar. Tylko we wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 132 kolejnych ofiarach, które w ciągu ostatnich 24 godzin zmarły z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Rekordowa była też liczba zakażeń - wyniosła 16 300 przypadków i była największa od początku epidemii

Czytaj też: Koronawirus. Coraz więcej zajętych łóżek i respiratorów [MONITORUJEMY SYTUACJĘ]

Zobacz wideo Epidemia koronawirusa. Jak pandemia odciśnie się na zdrowiu psychicznym Polaków?

Trwa strajk kobiet - tu możesz śledzić wydarzenia. Gazeta.pl daje swoje wsparcie.

Więcej o: