Czterodniowy tydzień pracy. Polacy chcą pracować krócej

Do coraz większej liczby Polaków przemawia wizja krótszego tygodnia pracy. Inna zmiana, której oczekują pracownicy z Polski dotyczy częstszych wypłat.

Jak wynika z badania "Workforce view in Europe 2020" firmy ADP, na który powołuje się portal biznes.interia.pl, tylko 38 proc. chciałoby kontynuować pracę w obecnym systemie - czyli osiem godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu - przy zachowaniu takiego samego wynagrodzenia. Bardziej przywiązane do tego rozwiązania są kobiety (40 proc.) niż mężczyźni (37 proc.). Wyraźnie też widać, że za utrzymaniem "tradycyjnego" modelem są osoby starsze - tylko 35 proc. pracowników w wieku 18-24 lata chce zachowania obecnego systemu, a wśród pracowników 55+, odsetek ten wynosi 54 proc.

Dłuższy tydzień pracy za więcej pieniędzy 

Co ciekawe, 32 proc. zatrudnionych opowiada się za wydłużonym tygodniem pracy, ale z wyższą pensją. Taki model popierają głównie młodzi ludzie (37 proc. ankietowanych w wieku 18-24 lat). Są również zwolennicy jeszcze innego rozwiązania, czyli krótszego tygodnia pracy, ale z większą liczbą dziennych godzin za takie samo wynagrodzenie. Taką opcję popiera 23 proc. pracowników.

Zobacz wideo Koronawirus a rynek pracy. Jak wygląda sytuacja osób, które próbują znaleźć pracę? Kto może czuć się bezpiecznie?

Polacy chcą częściej dostawać wypłaty 

W badaniu pytano również o zmianę w systemie wypłacania wynagrodzeń. 52 proc. chciałoby pozostać przy otrzymywaniu wypłaty co miesiąc. 21 proc. polskich pracowników wolałoby jednak dostawać wynagrodzenie co dwa tygodnie, a 15 proc. co tydzień.

Najwięcej chętnych na wypłaty dwa razy w miesiącu jest wśród młodych pracowników w wieku 18-24 lata (21 proc.) i 25-34 proc. (23 proc.) oraz wśród osób w wieku 55+ (24 proc.). Zaskakująco wysoką popularnością cieszy się również tygodniowy tryb wypłat i to wśród osób w wieku 45-50 lat - aż 19 proc. tej grupy chciałoby otrzymywać pensję co tydzień.

Więcej o: