Czterodniowy tydzień pracy to przyszłość? "Będziemy zmierzać w tym kierunku"

Czterodniowy tydzień pracy na razie jest w fazie eksperymentów na całym świecie. Ostatnio było głośno o próbie podjętej przez japoński oddział firmy Microsoft. Po wprowadzeniu takiego systemu pracy wydajność pracowników miała wzrosność aż o 40 proc. Czy czterodniowy tydzień pracy ma sens także w Polsce? Posłuchaj rozmowy ekspertów w Studiu Biznes.

Czterodniowy tydzień pracy, a dokładnie projekt pod nazwą "Work Life Choice Challenge" został przeprowadzony w sierpniu. 2300 pracowników Microsoftu w Japonii pracowało od poniedziałku do czwartku i miało trzydniowe weekendy. Wszystko przy niezmienionym wynagrodzeniu. Wcześniej podobnie próby miały miejsce m.in. w krajach skandynawskich. - W 2050 r. czterodniowy tydzień pracy będzie normą. Sztuczna inteligencja zmieni sytuację na rynku pracy - mówił Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Przy takich testach może działać słynny "efekt szwaczki" - tłumaczył z kolei prof. Andrzej Blikle, przedsiębiorca. Zobacz fragment programu Studio Biznes, który ma swoją premierę na gazeta.pl w każdą środę punktualnie o godzinie 12:00.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie

Komentarze (10)
Czterodniowy tydzień pracy to przyszłość? "Będziemy zmierzać w tym kierunku"
Zaloguj się
 • Aleksandra Praska

  Oceniono 6 razy 6

  Można by zostać przy pięciu dniach pracy ale po 6 godzin a nie po 8. To byłoby chyba nawet lepsze rozwiązanie.

 • gonzoe

  Oceniono 7 razy 5

  Poszedłbym w inną stronę - zamist 4 x 8 godzin zrobić 5 x 6 godzin dla pracowników umysłowych. Nie ma problemu z fizyczną pracą 8 godzin dziennie, albo jakąś prostą "automatyczną" pracą umysłową, za to praca umysłowa na wysokim poziomie nie jest możliwa przez 8 godzin! To niewykonalne! Prawdziwej efektywnej pracy to jest może z 5 godzin, ludzki umysł nie jest w stanie pracować na maksymalnych obrotach tak długo.
  Znam osoby wykonujące trudną pracę umysłową, które przeszły na 6-godzinny dzień pracy i ich wydajność wręcz wzrosła! Nie są tak wykończone pracą, mają więcej czasu na odpoczynek i są teraz w stanie pracować efektywnie przez 5-6 godzin dziennie. Praktycznie cały ich pobyt w biurze to maksymalnie wydajna praca, a nie herbatki, chwile zamyślenia, dłubanie godzinami jakiejś prostej rzeczy, bo brak energii żeby zabrać się za trudną, itd.

  Przydało by się skończyć z tym socjalistycznym równym dla wszystkich 8-godzinnym dniem pracy, w niektórych zawodach to nieporozumienie, nie da się tyle godzin skutecnzie pracować, człowiek jedynie się wykańcza w pracy i stopniowo traci energię i motywację.

 • D B

  Oceniono 5 razy 5

  czwartek, czwartunio! :)

 • ja_prostak

  Oceniono 4 razy 4

  Lewiatan konwulsji dostanie

 • Mariusz Szczęsny

  Oceniono 2 razy 2

  U nas oczywiście nastąpiło by ucięcie etatu i zmniejszenie zarobku,a w niektórych wypadkach robota z pięciu dni do zrobienia w cztery.

 • efi ehad

  Oceniono 3 razy 1

  Sprzedaż małpek skoczy o 300% Mateusz się w duchu ucieszy i podniesie akcyzę

 • lese_majeste

  0

  4 dni pracy w tygodniu bardzo dobry pomysł, tyle że w RP będzie obowiązkowo po 16 godzin dziennie

 • Fan Fan Czarny tulipan

  Oceniono 2 razy 0

  Do pracy powinno się chodzić 2 razy w tygodniu góra!!, prawda Józiu??,- Dobra nie świruj tylko odbijaj następne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX