Rząd zwróci pieniądze za niesprzedane chryzantemy. Mija termin składania wniosków

Posiadacze niesprzedanych chryzantem otrzymają od rządu rekompensaty za niesprzedane kwiaty. Zainteresowani pomocą muszą się spieszyć, gdyż termin składania wniosków mija 6 listopada. Jak to zrobić? Jakie są stawki?

Pod koniec października rząd podjął niespodziewaną decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach 31 października - 2 listopada w celu zahamowania drugiej fali pandemii koronawirusa. Okazało się to dramatem dla producentów chryzantem, którzy jak co roku przygotowali się na uroczystość Wszystkich Świętych. 

Kiedy możliwy jest lockdown Polski?Kiedy lockdown Polski? Przekładamy słowa premiera na kalendarz

Posiadacze chryzantem otrzymają rządową pomoc. Znamy stawki

Rząd przygotował pomoc w postaci 180 mln zł dla poszkodowanych przedsiębiorców. Z rozporządzenia Rady Ministrów wynika, że na rekompensatę mogą liczyć posiadacze co najmniej 50 chryzantem doniczkowych lub 200 sztuk chryzantem ciętych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ustaliła stawki w następujący sposób:

  • chryzantemy doniczkowe - 20 zł za sztukę,
  • chryzantemy cięte - 3 zł za sztukę.

Pieniądze będą wypłacane do 31 grudnia 2020 roku. Ze słów ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy wynika, że wciąż nie zostały wykorzystane pieniądze z puli. 

Zobacz wideo Minister zdrowia o wprowadzeniu do użytku antygenowych testów na koronawirusa: Trafią m.in. na SOR-y

Pomoc dla producentów chryzantem. Wkrótce mija termin. Jak złożyć wniosek?

Aby uzyskać pomoc, należy złożyć wniosek do 6 listopada do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa. O tym, do którego biura trzeba złoży wniosek, decyduje miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem. 

Adam NiedzielskiMin. Zdrowia kupuje ekran LED za pół miliona złotych. "Zabawa na Titanicu"

We wniosku, którego wzór można znaleźć w TYM MIEJSCU, należy podać dane osobowe oraz działalności gospodarczej, ale także liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. Dodatkowo należy przekazać bezpłatnie chryzantemy organizacjom pozarządowym, jednostkom samorządu terytorialnego lub innym instytucjom publicznym. Instrukcja, jak wypełnić wniosek znajduje się na stronie internetowej ARiMR