Andrzej Duda ratyfikował umowę o współpracy obronnej z USA. Koszt to ok. 500 mln zł rocznie

Andrzej Duda ratyfikował umowę o wzmocnionej współpracy obronnej ze Stanami Zjednoczonymi. Zakłada ona utworzenie w Poznaniu wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA oraz zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy. Zgodnie z umową Polska ma ponieść część kosztów związanych z utrzymaniem wojsk USA - może to być 500 mln zł rocznie.

- Stosunki polsko-amerykańskie datujemy na stulecia. W naszej wspólnej historii mamy bohaterów, którzy walczyli o to, co my Polacy nazywamy wolnością naszą i waszą. Myślę tutaj o Kościuszce, naszych generałach, myślę tutaj o Pułaskim, ale myślę także i o amerykańskich żołnierzach i lotnikach, którzy walczyli o niepodległą i suwerenną Polskę na początku XX wieku, od 1918 do 1921 roku, broniąc także granic Rzeczypospolitej - powiedział podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda.

- Myślę o żołnierzach, którzy polegli, pomagając Polakom w walce przeciwko hitlerowskiemu najeźdźcy w II wojnie światowej, o amerykańskich lotnikach, którzy zginęli, dostarczając broń i wyposażenie, chociażby dla powstańców warszawskich, ale także i polskich partyzantów - podkreślił prezydent. 

Zobacz wideo Morawiecki zapowiada ponad 20 mln szczepionek i wskazuje, do kogo one trafią. Mówi też o błędach rządu

Andrzej Duda ratyfikował umowę o wzmocnionej współpracy obronnej z USA

Jak czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta, ratyfikowana przez Andrzeja Dudę umowa zakłada utworzenie wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA w Poznaniu, która ma "odpowiadać za dowodzenie Siłami Zbrojnymi USA na wschodniej flance sojuszu północnoatlantyckiego". Jak czytamy, Polska ma przygotować infrastrukturę, dzięki której "w razie ewentualnego zagrożenia możliwy będzie natychmiastowy przerzut do naszego kraju dodatkowych sił, zapewniając łącznie obecność do 20 tys. żołnierzy USA".

Umowę podpisali w sierpniu tego roku szef MON Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Kancelaria Prezydenta informuje, że "dokument uzupełnia ubiegłoroczne deklaracje Prezydentów obu państw o zwiększeniu liczby amerykańskiego personelu z 4,5 tys. o co najmniej tysiąc osób".

Umowa zakłada, że część kosztów utrzymania wojsk USA będzie ponosiła Polska. Mieści się w tym m.in. zakup żywności, zakwaterowanie, koszty związane z magazynowaniem sprzętu, obsługą infrastruktury i paliwem. "Szacunkowy koszt tych działań dla wojsk USA stale obecnych w Polsce wyniesie około 500 milionów złotych rocznie" - informowało w sierpniu Ministerstwo Obrony Narodowej. USA będą z kolei opłacały transport, wynagrodzenie i wyposażenie żołnierzy.

Więcej o: