Wiceminister Patkowski prognozuje: Kluczowym miesiącem będzie grudzień. Może być duża strata dla gospodarki

- Wykonanie budżetowe na rok bieżący najprawdopodobniej będzie niewiele się różniło od nowelizacji budżetu na 2020 rok - poinformował Piotr Patkowski. Wiceminister finansów prognozuje, że kluczowym miesiącem będzie grudzień.

Druga fala pandemii koronawirusa, a także liczne obostrzenia to spore obciążenie dla budżetu państwa, który kilka miesięcy temu musiał zostać skorygowany na niekorzyść po marcowo-kwietniowym zamrożeniu gospodarki

Zobacz wideo Komorowski: Jeszcze parę lat temu Biden był wdzięczny Polsce

Wiceminister finansów: Kluczowym miesiącem będzie grudzień

Na temat stabilności budżetu w ostatnich dwóch miesiącach 2020 roku wypowiedział się podczas debaty "Finanse Polaków w czasie pandemii" wiceminister finansów Piotr Patkowski - Gdyby nie druga fala koronawirusa, moglibyśmy być pod koniec roku świadkami dużych, pozytywnych niespodzianek, jeśli chodzi o dochody podatkowe. Ale druga fala musiała być brana pod uwagę i pewnie wykonanie budżetowe będzie niewiele się różniło od tego, co ujęliśmy w nowelizacji ustawy budżetowej na 2020 - powiedział przedstawiciel rządu. Jego prognozy dotyczące końcówki roku nie są jednak jednoznaczne.

Kluczowym miesiącem będzie grudzień, który stoi pod dużym znakiem zapytania i może być duża strata dla budżetu państwa, jak i dla gospodarki. Ale miejmy nadzieję, że w listopadzie sytuacja się ustabilizuje.

- podkreślił wiceminister.

Budżet na 2020 rok został znowelizowany. Deficyt wyniesie 109,3 mld zł. 

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w budżecie państwa na koniec września br. odnotowano 13,75 mld zł deficytu. Według danych resortu dochody w okresie styczeń-wrzesień wyniosły 304,51 mld zł, tj. 69,9 proc. planu. Z kolei wydatki sięgnęły 318,27 mld zł, tj. 73,1 proc. planu.

Pod koniec października prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację budżetu na rok 2020. Zakłada ona, że dochody spadną o 36,7 mld zł, natomiast wydatki wzrosną o 72,7  mld zł. Deficyt ma wynieść 109,3 mld zł. W nowelizacji zapisano spadek PKB w tym roku o 4,6 proc oraz średnioroczną inflacją na poziomie 3,3 proc. 

Więcej o: