InPost powróci na giełdę? Możliwy debiut w Londynie. Właściciel chce sprzedać spółkę

InPost niedługo może znów zadebiutować na giełdzie. Właściciel spółki, fundusz Advent International chce sprzedać firmę. Jeśli nie otrzyma satysfakcjonującej oferty, w przyszłym roku InPost wejdzie na London Stock Exchange.

InPost zszedł z giełdy po dwóch latach od debiutu w 2017 roku, gdy został wykupiony przez Advent International. Transakcja kosztowała 400 mln zł, a razem z akcjami InPostu, fundusz odkupił - od będącego głównym akcjonariuszem prezesa i założycie InPost Rafała Brzoski - także akcje spółki Integer. Od tego czasu firma kurierska znacząco się rozwinęła, wchodząc w korzystną współpracę z Allegro. Sojusz ten może być jednym z powodów powrotu InPostu na giełdę. 

Zobacz wideo Prezes Lux Med o pomocy publicznej służbie zdrowia

InPost na sprzedaż, możliwe IPO na londyńskiej giełdzie

PAP Biznes oraz Bloomberg informują, że InPost zostanie sprzedany przez Advent International. Spółka czeka na ofertę na rynku prywatnym, ale szykuje się także do pierwszej oferty publicznej (IPO) na London Stock Exchenge w 2021 r. Decyzja o wejście na giełdę ma być wg Bloomberga uzależniona od sytuacji na rynku. Globalnym IPO mają zarządzać Citigroup Inc., Goldman Sachs Group Inc. i JPMorgan Chase & Co, wskazani do tej roli przez Advent. 

Advent może na InPoście sporo zarobić. Firmę wyceniono na ok. 2 mld euro, czyli 9,2 mld zł. Nawet dokładając do ceny zakupu 400 mln wydane na restrukturyzację oznacza to 1000 proc. zysku w trzy lata, wylicza strefainwestorow.pl.

Allegro z prawem pierwokupu

Allegro ma prawo pierwokupu InPostu, wynika z prospektu emisyjnego spółki. W wypadku złożenia oferty, Allegro zawsze może ją wyrównać i odkupić InPost. Jeśli tego nie zrobi, prawo pierwokupu przepada. Innym przypadkiem, gdy Allegro je traci, jest wejście na giełdę Advent International lub właściciela InPostu, Al Prime.

Jak podaje stefainwestorow.pl, to Allegro bardziej powinno zależeć na wykupie InPostu, gdyż jest ona kluczowa do dalszego rozwoju biznesowego platformy sprzedaży. 

Wielu klientów Allegro wybiera opcję dostawy towaru do innego punktu, niż dom. Chodzi tu m.in. o paczkomaty InPost, kioski Ruchu czy sklepy Żabka. Z paczkomatu korzystają szczególnie chętnie, bo oferuje on możliwość odbioru przesyłki przez 24 godziny na dobę. InPost oferuje największą sieć paczkomatów w Polsce. Allegro weszło w długofalową współpracę z InPostem. Jednakże, zakłócenia tej współpracy, lub podwyżki opłat mogą uderzyć w atrakcyjność tego modelu dostaw. To mogłoby z kolei uderzyć w skłonność klientów do korzystania z usług platformy Allegro, co przełożyłoby się na sprzedaż i wyniki finansowe

- czytamy w prospekcie Allegro. Advent International o tym wie, dlatego pojawia się możliwość, że wejście na giełdę, może być zagrywką, która pozwoli podbić cenę za InPost. Jak ocenia strefainwestorow.pl, Allegro byłoby w stanie zorganizować fundusze na transakcje - w 2020 r. spółka dysponowała 500 mln zł płynnych środków, a giełdowy debiut pozwolił pozyskać kolejne 900 mln zł (część na spłatę zadłużenia). 

Więcej o: