Jarosław Gowin: Stoki narciarskie będą otwarte zimą. "Dziękuję branży i GIS za współpracę"

Polacy będą mogli korzystać z wyciągów narciarskich - ogłosił Jarosław Gowin, minister rozwoju. Wizyta na stoku będzie wymagała jednak przestrzegania zaostrzonego reżimu sanitarnego. Wciąż nie wiadomo, czy działać będą mogły wypożyczalnie sprzętu i punkty gastronomiczne, których w bezpośrednim sąsiedztwie stoków nie brakuje.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że branża hotelarska pozostanie niedostępna dla turystów do 17 stycznia. Wyjazdy świąteczne, noworoczne, a także ferie mają zostać absolutnie ograniczone. Adam Niedzielski, minister zdrowia, podkreślił, że działania rządu są celowe. - Taki jest plan - stwierdził. Wyjaśnił, że rząd chce uniknąć sytuacji, w której Polacy jednak czują się "skuszeni" możliwością wyjazdu.

Jarosław Kaczyński i Mariusz Kamiński Atomowa broń rządu. Fiskus i służby z dostępem do informacji o kontach

Jarosław Gowin ogłasza zimowe otwarcie stacji narciarskich

Przynajmniej jeden rodzaj aktywności zimowej będzie jednak dopuszczalny. Jarosław Gowin, minister rozwoju, ogłosił bowiem, że konkretne obiekty będą mogły działać.

"Protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich dopracowany, stoki będą zimą otwarte. Dziękuję partnerom: branży narciarskiej i Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu za świetną współpracę" - napisał na Twitterze.

O rozmowach z branżą narciarską i przedstawicielami GIS minister rozwoju informował w poniedziałek. Przedstawiciele ośrodków, z którymi rozmawiała redakcja next.gazeta.pl przyznawali, że decyzja o zamknięciu stoków jest niezrozumiała. Wskazywali na to, że są państwa, w których wyciągi narciarskie funkcjonują w reżimie sanitarnym. Zwracali uwagę na fakt, że korzystanie z wyciągów wymusza dystans społeczny i noszenie stroju utrudniającego infekcję - kominikare, kasków i gogli.

Zobacz wideo Rezolucja PE ws. Strajku Kobiet. „Bardzo zależy mi na tym, żeby została przyjęta jak największą liczbą głosów”

Wyciągi narciarskie mogą działać. Co z wypożyczalniami sprzętu, szkołami narciarskimi, punktami gastronomicznymi?

Oznacza to, że Polacy będą mogli korzystać z wyciągów narciarskich. Do czasu ukazania się odpowiedniego rozporządzenia nie wiadomo jednak, jaki zakres usług świadczony przez ośrodki narciarskie będzie mógł być świadczony. Na ich terenie znajdują się też punkty gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętu, szkółki. Stacje narciarskie są też częścią infrastruktury należącej do hoteli, a te gości mogą przyjmować jedynie pod warunkiem odbywania podróży służbowej.

Jeszcze w niedzielę los wyciągów narciarskich wydawał się przesądzony. - Skoro branża turystyczna i hotelarska jest zamknięta, to wydaje się rzeczą samo przez się oczywistą, że będzie to dotyczyć również wyciągów narciarskich - stwierdził Jarosław Gowin na antenie Polsatu.

Minister finansów Tadeusz Kościński. Szef Ministerstwa Finansów: Nie wykluczamy podwyżki podatków

Więcej o: