Nowa atomowa broń rządu. Fiskus i służby z dostępem do informacji o kontach bankowych Polaków

Rząd chce stworzyć nowe narzędzie, które pozwoli zbierać informacje o kontach bankowych Polaków. Dane mają trafić do fiskusa, CBA, ABW, a nawet Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej. Cel? Wyszukiwanie przestępczych transakcji i ustalanie składników majątku.

Rząd w pierwszym kwartale przyszłego roku chce przyjąć ustawę, która umożliwi stworzenie nowego narzędzia kontroli przepływów finansowych. Chodzi o System Informacji Finansowej (SInF). Ma służyć gromadzeniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o otwartych i zamkniętych rachunkach bankowych. W praktyce rząd dowie się o każdym koncie założonym przez Kowalskiego w dowolnym banku, SKOK-u lub innych instytucji tego typu.

Fiskus, CBA, ABW, Żandarmeria Wojskowa z dostępem do informacji o kontach

Informacje z systemu mają być wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań ustawowych sądów, prokuratury czy policji. Ale nie tylko - dane dotyczące kont mają trafić do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Krajowej Administracji Skarbowej, czyli fiskusa. Informacje uzyskać mają również agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, a także  Żandarmeria Wojskowa i Straż Graniczna.

Według oficjalnych zapewnień rządu nowe narzędzie zmniejszy koszty funkcjonowania oraz obciążenia biurokratyczne organów administracji publicznej oraz instytucji finansowych. Celem nowe systemu jest sprawniejsza praca Generalnego Inspektora Informacji Finansowej i innych organów administracji publicznej.

Czytaj też: Dmuchawy do liści zakazane od 1 stycznia. O powietrze będą musieli dbać wszyscy

Ułatwiona lokalizacja majątku i rachunków służących do działalności przestępczej

Autorzy projektu przyznają jednak wprost, że celem SInF jest także zwiększenie kontroli nad działaniami służb, a także "ułatwienie lokalizowania składników majątkowych". System ma służyć też do wyszukiwania tych rachunków, które mogą być wykorzystywane do działalności przestępczej,

"Celem projektowanego aktu prawnego jest utworzenie Systemu Informacji Finansowej (SInF) służącego gromadzeniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o otwartych i zamkniętych rachunkach (zdefiniowanych w tym projekcie szeroko, obejmujących rachunki bankowe, rachunki w SKOK, rachunki płatnicze w innych podmiotach, rachunki papierów wartościowych, rachunki zbiorcze wraz z rachunkami pieniężnymi służącymi do ich obsługi), jak również o umowach o udostępnieniu skrytek sejfowych" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Czytaj też: Fatalne tygodnie dla Polski. Nawet w znacznie liczniejszych krajach umiera mniej osób [WYKRES DNIA]

Więcej o: