Polskie miasta ogarnie ciemność. Samorządy wyłączą światła na znak protestu
Unia Europejska powiąże środki finansowe z mechanizmem praworządności. Sprzeciwiają się temu Polska i Węgry, oba kraje nie mają jednak formalnej możliwości zablokowania rozporządzenia. By wymusić odrzucenie projektu, zarówno Polska, jak i Węgry, mają zamiar blokować uchwalenie wieloletnich ram finansowych, czyli budżetu UE na lata 2021-2027. Oba państwa mają taką możliwość, gdyż przyjęcie budżetu musi być jednomyślne.
Taki ruch pozbawi jednak polskie samorządy setek miliardów złotych. W związku z tym mają one zamiar dać wyraz swojemu sprzeciwowi wobec blokowania budżetu UE.
Polskie samorządy szykują stanowisko w sprawie praworządności
24 listopada odbyła się wspólna konferencja samorządowców w sprawie zapowiadanego przez rząd weta wobec budżetu UE. Uczestniczyli w niej m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz prezydent Sopotu i członek zarządu Związku Miast Polskich Jacek Karnowski.
Na spotkaniu obecna była także burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, które przypominała, że to małe gminy najbardziej potrzebują środków z UE. Wskazała, że dzięki unijnym środkom na poprawę edukacji o wartości 4 mln zł, szkoły w gminie Wołomin radzą sobie lepiej z pandemią niż inne. Radwan wyliczała dalej, że w ciągu sześciu lat jej kadencji, udało się jej pozyskać 70 mln zł i nie wyobraża sobie, że mieszkańcy Wołomina zostaną pozbawieni kolejnych takich środków.
Samorząd wołomiński przygotowuje się do planów wprowadzenia niskiej emisji, do przystosowania do zmian klimatycznych. Nam nie trzeba na siłę pomagać, nam trzeba pozwolić działać
- stwierdziła burmistrz Wołomina.
Rafał Trzaskowski zwracał uwagę, że walka z epidemią będzie trudna bez unijnych środków, a Polska nie będzie konkurencyjna na tle innych państw.
Jeżeli mamy sobie radzić z epidemią i z recesją to wszystkie samorządy w Polsce potrzebują pieniędzy. Musimy inwestować pieniądze. Potrzebne są nowe fundusze tak, żeby to wyjście z recesji było jak najbardziej szybkie
- mówił Trzaskowski. Zapowiedział, że wszystkie korporacje, które są reprezentowane na konferencji, Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polski czy Ruch Wspólna Polska opracowują wspólne stanowisko, które będzie mogło podpisać jak najwięcej samorządów.
Miasta wyłączą światła w ramach protestu
Trzaskowski zapowiedział także, że głos sprzeciwu będzie dobrze słyszalny.
Będziemy dbali o to, by ten głos samorządów był w całej Europie słyszalny, żeby wszyscy wiedzieli, że jest stanowisko inne niż rządu, że jest stanowisko większości z nas, którzy popierają zakończenie negocjacji budżetowych i zadbanie o to, by te nowe instrumenty mogły funkcjonować
- powiedział prezydent Warszawy. Jacek Karnowski zapowiedział, że polskie miasta będą protestowały 1 grudnia.
1 grudnia zaczniemy akcję protestacyjną przeciwko wetu Polski wobec środków unijnych. W części miast wyłączymy o 17 światła na godzinę, żeby pokazać, że bez środków zostaje nam ciemność
- mówił prezydent Sopotu.
-
Siłownie i restauracje zostaną otwarte w lutym? Mateusz Morawiecki podał warunki
-
500 plus. Jedna bardzo ważna zmiana i dotyczy wszystkich, którzy korzystają ze świadczenia
-
Dworczyk atakuje Niemcy za zakup szczepionek poza unijną umową. KE: Najpierw dostawa dla całej UE
-
Pfizer wróci do normalnych dostaw szczepionek od 25 stycznia. Dlaczego wcześniej zwolnił tempo?
-
Czytelniczka znalazła jeża. "To śmiertelne zagrożenie". Ekspert: Dobra reakcja, ale jeż powinien trafić do ośrodka
- Niemcy przedłużają lockdown. "Dzieci zarażają się nowymi szczepami koronawirusa jak dorośli"
- Nawalny opublikował materiał o "pałacu dla Putina". "Wygląda jak rezydencja barona narkotykowego"
- Sankcje wobec Nord Stream 2. USA nałożyły je na rosyjskiego armatora
- Koronawirus w Polsce. Sądy masowo kasują kary nałożone przez sanepid
- Mniej szczepionek od Pfizera, a rząd chce szczepić więcej osób. Zużyjemy całe rezerwy [WYKRES DNIA]