Galerie handlowe ponownie otwarte w ścisłym reżimie sanitarny. Jakie są nowe zasady?

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od soboty 28 listopada otwarte są galerie handlowe. Zakupy mają się odbywać przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego. Jakie zasady będą obowiązywać w sklepach?

W ubiegłym tygodniu rząd przedstawił harmonogram walki z pandemią koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział także luzowanie obostrzeń. Od soboty 28 listopada otwarte będą wszystkie galerie handlowe.

Zobacz wideo Nie wszystkie branże są uwzględnione w tarczy? "Kto nie krzyczy, jest pominięty" [#BiznesWalczy]

Galerie handlowe otwarte. Na jakich zasadach?

Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego placówki handlowe będą funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym - W przypadku, gdy będzie inaczej, a będziemy kontrolowali przestrzeganie zasad sanitarnych, te sklepy będą zamykane - podkreślił. 

Od dnia 28 listopada 2020 r. zakłada się przywrócenie możliwości funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych, z wyłączeniem działalności polegającej na prowadzeniu sal zabaw, w ścisłym reżimie sanitarnym. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób - maksymalnie 1 os. na 15 m2" - czytamy w rozporządzeniu. 

To właśnie limit osób jest najistotniejszą zasadą, jaka będzie obowiązywać w sklepach. Dodatkowo w tygodniu między godz. 10:00 a 12:00 utrzymane będą w sklepach nadal będą obowiązywać tzw. godziny dla seniorów. Placówki handlowe są także zobowiązane do zapewnienia klientom środków dezynfekcyjnych, a w kolejkach powinno być 1,5 metra odstępu pomiędzy klientami. 

Premier poluzował obostrzenia. Co będzie otwarte od 28 listopada?

W rozporządzeniu znajduje zapis, zgodnie z którym działalność gospodarczą w reżimie sanitarnym będą mogły wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu. Czynne będą także biblioteki publiczne i naukowe przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m2 powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów. Zgodnie z pierwotnym planem biblioteki miały być zamknięte, ale rząd skorygował decyzję. 

Więcej o: