Rozkład PKP Intercity na sezon 2020/2021 zaprezentowany. Będzie obowiązywał od 13 grudnia

PKP Intercity podało rozkład na sezon 2020/2021, który będzie obowiązywał od 13 grudnia. PKP chwali się, że kolej dojeżdża do większej liczby miejscowości, a na torach pojawi się więcej nowoczesnego tabory.

Zgodnie z informacjami PKP Intercity, po wprowadzeniu nowego rozkładu jazdy 13 grudnia, kolej będzie zatrzymywać się w 420 miastach i miejscowościach. Jeszcze w sezonie 2014/2015 PKP Intercity dojeżdżało do zaledwie 300 miejscowości. Codzienne na tory ma wyjeżdżać średnio 400 pociągów. Ma też wzrosnąć komfort podróży, jako że w klasie ekonomicznej więcej będzie składów IC, na rzecz mniejszej liczby TLK. 

Zobacz wideo Czy Polacy są zadowoleni z PKP?

Rozkład PKP Intercity 2020/2021- nowe połączenia

Wśród nowych połączeń i pociągów znajdziemy:

  • IC Kazimierz, dający dodatkowe połączenie Kraków - Łódź, 
  • IC Chełmiński zapewni dojazd ze Świnoujścia do Krakowa przez Zieloną Górę, Wrocław i Katowice;
  • IC Karłowicz,  w sezonie zimowym Warszawa - Zakopane przez Radom, Kielce i Kraków;
  • Express InterCity Premium, dodatkowa możliwość podróży na trasie Katowice - Warszawa - Trójmiasto stworzy kolejne połączenie;
  • IC Lubuszanin, relacji Chełm - Zielona Góra przez Lublin, Warszawę i Poznań, z grupą wagonów bezpośrednich do Gorzowa Wielkopolskiego.

Pociąg PKP IntercityPKP Intercity odpowiada na pandemię. Mniej miejsc, dezynfekcja pociągów

Rozkład na sezon 2020/2021 przynosi także nowe możliwości zagranicznych podróży:

  • IC Wawel zapewni mieszkańcom Krakowa, Katowic, Opola, Wrocławia i Zielonej Góry codzienne połączenie z Berlinem.
  • IC Cracovia, linia wydłużona do Przemyśla zapewni bezpośrednie połączenie z Podkarpacia do Pragi i Budapesztu.   

Nowe miejscowości objęte rozkładem PKP Intercity 2020/2021

Od 13 grudnia pojawią się też nowe połączenia:

  • TLK Sudety relacji Jelenia Góra - Kraków, który pojedzie przez południową część województwa dolnośląskiego, m.in. Świdnicę, Dzierżoniów i Ząbkowice Śląskie oraz Nysę i Prudnik na Opolszczyźnie, włączając tym samym te 5 miast w siatkę połączeń PKP Intercity.
  • Po kilku latach przerwy Otwock odzyska bezpośredni dostęp do oferty PKP Intercity dzięki kończącej się modernizacji linii nr 7 na odcinku Pilawa - Otwock i skierowaniu pociągów łączących Warszawę i Lublin właśnie przez to miasto.

W późniejszym terminie zostaną wprowadzone także inne nowe połączenia:

  • Pociąg TLK Biebrza pojedzie w wydłużonej relacji Gdynia - Warszawa przez Olsztyn, Białystok, a dalej przez Bielsk Podlaski, Hajnówkę, Czeremchę i Siemiatycze, zapewniając mieszkańcom tych miejscowości bezpośredni dojazd do stolicy.
  • 10 stycznia 2021 roku dostęp do usług PKP Intercity zyskają mieszkańcy Płocka i Gostynina, przez który zacznie jeździć nowy pociąg TLK Chemik relacji Płock - Katowice, zapewniający możliwość dojazdu do Łodzi, Kutna, Częstochowy i Katowic. Z Płocka i Gostynina możliwe będą podróże także w innych relacjach, np. do Krakowa, dzięki możliwości dogodnej przesiadki na stacji Łódź Widzew do pociągu IC Kazimierz.
  • Na torach pojawi się IC Bosman, który połączy Wrocław z Kołobrzegiem przez Poznań.
  • Pociąg TLK Wyczółkowski zapewni dodatkową komunikację z Lublina do Świnoujścia, kursując przez Kielce, Częstochowę, Wrocław i Zieloną Górę.
  • Mieszkańcy Nysy i Prudnika będą mogli także korzystać z drugiego pociągu - TLK Kormoran pojedzie w nowej relacji Polanica Zdrój - Olsztyn przez Katowice oraz Warszawę. Skład ten zapewni warszawianom i olsztynianom połączenie z Kotliną Kłodzką. Decyzja o dacie ich uruchomienia zostanie podjęta na podstawie prowadzonych na bieżąco analiz.

Wojskowy wagon dla PKPPowstają wagony PKP do przewozu wojska. Pierwszy już jest gotowy [ZDJĘCIA]

Więcej połączeń dużych miast, głównie z Trójmiastem

Duże ułatwienia w dojeździe pociągów czekają mieszkańców Trójmiasta. Dzięki zwiększeniu limitu prędkości Pendolino do 200 km/h na trasie Warszaw-Gdańsk, podróż ze stolicy do Trójmiasta skróciła się o 20 min. Szybciej też dojedziemy z pomorza do Krakowa, gdzie najszybszy pociąg będzie potrzebował na pokonanie tej trasy pięciu godzin. Liczba połączeń między Warszawą  a Trójmiastem wzrośnie o dwa, do trzydziestu łączni. Ze stolicy będzie można też łatwiej dojechać do Katowic, Wrocławia, Lublina, Szczecina, Opola czy Kielc. 

Skrócony o 40 min. zostanie też czas dojazdu z Trójmiasta do Wrocławia, do czego przyczyniło się zakończenie modernizacji linii między Poznaniem a Wrocławiem. Liczba połączeń wzrośnie z 11 do 15. 

Liczba par pociągów między Krakowem a Katowicami zwiększy się z 8 do 19. Skróci się także czas przejazdu między miastami – pociągi będą pokonywać tę trasę w czasie 57-70 minut. Zwiększy się liczba połączeń między Krakowem a Wrocławiem (14 zamiast dotychczasowych 9) oraz skróci czas przejazdu na tej trasie.

Nowy rozkład przyniesie zwiększenie liczby par pociągów między Katowicami a Wrocławiem (z 12 do 16) oraz Katowicami i Rzeszowem. Czas przejazdu na tej trasie skróci się z około 4 godzin do mniej niż 3 godzin w przypadku najszybszego pociągu. Podróże między Lublinem a Wrocławiem będą krótsze o około 75 minut. Najszybszy skład pokona tę trasę w mniej niż 6 godzin.

Więcej o: