Emerytury stażowe. Jak będą wyglądały? Projekt trafił do prezydenta Andrzeja Dudy

Do Kancelarii Prezydenta wpłynął projekt ustawy wprowadzającej emerytury stażowe. Według propozycji kobiety mogłyby na nią przejść po 35 latach pracy, natomiast mężczyźni po 40.

Emerytury stażowe były jedną z obietnic Andrzeja Dudy podczas ostatniej kampanii prezydenckiej w ramach programu wyborczego "Obronimy Polskę Plus". Jak informuje poniedziałkowe wydanie dziennika "Fakt", do Kancelarii Prezydenta wpłynęła petycja z projektem ustawy dotyczącej emerytur stażowych.

Zobacz wideo Skoda Octavia RS iV - zachowanie sportowego

Emerytura stażowa. Jest nowy projekt. Kto mógłby z niej skorzystać? 

"Domagamy się stworzenia pracownikom o bardzo długim stażu pracy możliwości przejścia na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego" - czytamy w petycji. 

Zgodnie z projektem kobiety mogłyby skorzystać z emerytury stażowej w wieku 55 lat po 35 latach pracy, natomiast mężczyźni - po 40 latach pracy i ukończeniu 60 lat. Pomysł jest więc niemal identyczny, jak propozycja Andrzeja Dudy w czasie kampanii wyborczej. Jedyną zmianą byłby wyższy próg wiekowy, gdyż kilka miesięcy proponowano, aby kobiety mogły przejść na emeryturę stażowa w wieku 53 lat, natomiast mężczyźni - 58 lat.

Dokument zakłada, że emerytura stażowania nie mogłaby być niższa niż emerytura minimalna. Obecnie wynosi ona 1200 zł brutto, czyli 1025 zł na rękę. Według dziennika projekt jeszcze w tym roku może trafić do Sejmu

Emerytury 2021. Czy emeryci otrzymają dodatki? 

Pandemia koronawirusa wpłynęła na wzrost deficytu budżetowego. Wizja zapaści gospodarczej sprawiała, że wiele osób zaczęło zastanawiać się, czy rząd nie zlikwiduje wprowadzonych świadczeń socjalnych. -  Będą trzynastki i czternastki dla seniorów w 2021 r. Pragnę uspokoić miliony seniorów w tej sprawie, niech się nie boją! Pieniądze z trzynastek będą na wiosnę przyszłego roku, a z czternastek najpewniej w listopadzie - zapewnił jednak w rozmowie z "Super Expressem" wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed

Więcej o: